NFT endüstrisinin 2021 yılında yaşadığı patlama ile; gün geçtikçe farklı konsepte eserler yüksek değerlere ulaşıyor. En büyük NFT pazar yerlerinden biri olan OpenSea’de, günlük selfie’lerini NFT haline getiren gencin 993 eserden oluşan koleksiyonu milyon dolarlık değere ulaştı.

Koronavirüs döneminden kaynaklı maddi problem yaşayan insanların imdadına; son dönemde popüleritesi artan oyna kazan temalı blockchain oyunları ve NFT endüstrileri yettişmişti. 22 yaşındaki Endonezyalı Ghozali Ghozalu da NFT sayesinde hayatı değişen isimlerden biri oldu.

OpenSea’de her gün çektiği resimlerini yayınlayan Ghozalu bir gecede ünlendi. Ghozalu’nun 18-22 yaş aralığında çektiği resimlerden oluşan ‘Ghozali Everyday’ adlı koleksiyonunda en düşük toplam değer şu an 3 milyon dolar. Ghozali başlangıçta koleksiyondaki her fotoğrafı 0.001 ETH’ten (yaklaşık 3.25 dolar) satışa sunmuştu.

Daha önce NFT’lere kafa yormadığını söyleyen Ghozalu, koleksiyonunun yalnızca bilgisayar başında oturduğu fotoğraflarından oluştuğunu ekledi. Konseptin, NFT koleksiyoncularının hoşuna gitmesi kısa sürede Ghozalu’nun isminin duyulmasını sağladı. Koleksiyon bugüne kadar 194 ETH’lik yani yaklaşık 560 bin dolarlık satış gördü. Şu an OpenSea’deki en fazla hacme sahip olan koleksiyonda; hareketlilik seviyesi %72000’lik bir artışta.

Koleksiyonun en ucuz NFT‘si 1500 dolarken toplamının en düşük fiyatı ise 1.4 milyon dolar. Koleksiyon ilk OpenSea’ye konulduğu zaman 3 bin dolardı. Ghozali’nin NFT’leri sayesinde OpenSea’nin hacim rakamlarındaki artış; 2022’nin ilk on gününde 1.36 milyar dolarlık hacimle rekora koşmasını sağladı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish