Nijerya Merkez Bankası, bitcoin ve kripto para işlemlerini yasakladı. Ülkedeki finans kuruluşları, kripto para işlemi yapan kullanıcıların hesabını kapatacak.

Nijerya Merkez Bankası, hızla yükselen bitcoin ve kripto para kullanımını engelliyor. Buna göre ülkedeki bankalara ve finans kurumlarına kripto para için kullanılan hesapları kapatmaları için talimat verdi. Artık ülkede kripto para borsası işletmek veya borsalarda işlem yapmak yasak olacak.

5 Şubat itibari ile sonra kripto para işlemleri için kullanılan hesaplar kullanım dışı kalacak. Karara uymayan şirketlere çok sert yaptırımlar uygulanacak. Paxful’un araştırmasına göre bu yıla kadar Nijerya’da toplamda 60 bin 215 bitcoin işlemi gerçekleşti.

Nijerya Merkez Bankası 2017 yılında “Bitcoin, XRP, Monero, Litecoin, Dogecoin” kripto para birimlerini ödeme aracı olarak kabul etmediğini, 2018 yılında yasal tanınırlığı olmadığını açıklamıştı. Hatta kripto para yatırımı yapıp, kaybeden kişilerin yasal güvencelerinin olmadığını özellikle vurgulamıştı.

tr_TRTurkish