Norveç Petrol fonu sayesinde Norveç’te her vatandaş en az 2 dolar değerinde Bitcoin’e sahip. Verilere göre Microstrategy ve Square şirketlerinde hissesi bulunan Norveç petrol fonu, bu sayede her bir vatandaşına en az 2 dolar değerinde Bitcoin kazandırıyor.

Petrol fonu olarak da bilinen hükümet emeklilik fonu, vatandaşların dolaylı yoldan Bitcoin sahibi olmalarını sağlıyor. Microstrategy ve Square şirketlerinde hisseye sahip olan fon 1 milyon doların üzerinde varlığa sahip.

Abra’nın kurucusu Bill Barthydt Twitter hesabından Norveç hükümetinin sahip olduğu fona Microstrategy ve Square şirketlerine yaptığı yatırımlar sebebiyle vatandaşlarının en az 2 dolarlık Bitcoin’e sahip olduğunu açıkladı.

Sürekli güncellenen site, emeklilik fonunun dolaylı olarak 912.72 Bitcoin’e sahip olduğunu gösteriyor. Norveç Petrol fonu Microstrategy’de %2.14, Square şirketinde ise %0.83 oranında hisseye sahip. Fonun sahip olduğu Bitcoin ise 17.5 milyon değerinde. Yaklaşık olarak 5,4 milyonluk nüfusu olan Norveç de kişi başına yaklaşık olarak 0,000168888888889 BTC düşüyor.

tr_TRTurkish