Mike Novogratz, kripto piyasaları ve ana akım da görülen güncel rallilerin nedeninin ABD hükümetinin korona virüs salgınına yaptığı harcamaların olabileceğini belirtti.

Novogratz, 6 Mayıs tarihinde paylaştığı  gönderisinden “ABD hane geliri bu yık işsizliğin yüzde 25 seviyesine ulaşmasına rağmen artabilir.” dedi ve ekledi:

“Bu daha önce görülmemiş bir şey. Teşekkürler Sam Amca ve Başkan Powell. Toplumsal huzursuzluğa yardımcı oluyor, borsalar ve BTC’ye olan ilgiyi de açıklayabilir.”

Novogratz’ın bu gönderide yer alan ifadeleri ile tam olarak ne anlatmak istediği kesin değil.

Oluşan Kargaşaya Korona Virüs Pandemisi Sebep Oldu

ABD hükümeti, korona virüs salgını Kuzey Amerika’ya ulaştıktan sonraki dönemde ticari faaliyetleri durdurdu ve virüsün yayılmasını yavaşlatmak için insanları evde kalmaya teşvik etti. Bu duruma kısa bir zaman sonra ana akım piyasalar serbest düşüş moduna girerek tepki verdi. Haftalar süren bir zamanda zayıf performans gözlendi. Bir taraftan Bitcoin de birkaç kez sert düşüşler yaşadı ve bütün kripto piyasasını beraber aşağı doğru çekti.

Piyasalarda İyileşme Görüldü

Piyasalar, Mart ayı içerisinde yaşanan çakılmanın ardından iyileşme sergilemeye başlamadan önce birkaç günü geçirdi. ABD hükümeti, can çekişen ekonomiyi desteklemek adına bazı girişimlerde bulundu.  Yapılan bu girişimlerin arasında iki trilyon dolarlık dev teşvik paketi de yer alıyor. Hükümet, söz konusu paket ile vatandaşlarına ve şirketlere ücretsiz para gönderdi. Piyasaların yükselmesi, işsizlik sayıları ile mantıklı bir uyum sağlamaktan uzak. Ana akım ve kripto piyasaları, rekor işsizliğe rağmen yükselmeye devam ediyor.

Bitcoin, Mart ayından beri yüzde 130’dan fazla bir iyileşme gösterdi.

Leave a comment

tr_TRTurkish