Günün ilk saatlerinde kripto para piyasasının önde gelen isimlerinden OKEx para çekme işlemlerini durdurduğu açıklamasının ardından kurucu Star Xu gözaltına alındı! 

Dijital para borsası OKEx, bu sabah aniden para çekme işlemini geçici süreliğine durdurma kararı almıştı. Sebep olarak da anahtar sahiplerinin polis tarafından incelenmesi gerektiğini öne sürülmüştü. Ancak Çin yerel basınından Caixin, OKEx borsasının kurucusu olan Xu Mingxing veya Çin dışında kullandığı adı ile Star Xu’ nun sorguya alınmak üzere polis merkezine götürüldüğünü açıkladı. OKEx’e çok yakın güvenilir kaynaklardan haber aldıklarını iddia eden yayın organı Caixin’in haberinde, Xu’nun bir hafta önce polis tarafından götürüldüğünün altı çizilmekte.

OKEx yaptığı açıklamada, private key sorumlularından birinin gerekli durumlarda kamu güvenlik kurumu ile iş birliği halinde olduğunu ve bu iletişimde aksaklık yaşandığı için yetkilendirmenin tamamlanamadığını açıkladı. OKEx’den ayrıntılı bir açıklamada gelmese de, kullanıcıların yatırımları güvence altında olduğunu belirtildi. Ayrıca OKEx CEO’su Jay Hao yaptığı açıklama ile bütün kullanıcılardan içtenlikle özür dilediklerini duyurdu. Jay Hao açıklamasında “Dünya lideri bir borsa olarak kullanıcı güvenliği, OKEx’in ödün vereceği bir şey değildir. Verdiğimiz hizmeti eski haline getirebilmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve mümkün olan en kısa sürede konuyla ilgili güncellemeleri paylaşacağız” sözlerini dile getirdi.

Bitcoin Fiyatında Olumsuz Gelişmeler

OKEx’de ki yaşanan bu karışıklık ve işlemlerin askıya alınması birçok yatırımcı paniğe sonuç açtı. Dolayısıyla BTC arzının yaklaşık %1.1’ini barındıran OKEx, Bitcoin fiyatını da olumsuz etkileyerek son 24 saatte çıktığı en yüksek değer olan 11 bin 575 dolardan bir anda 11 bin 300 dolar düşmesine sebep oldu.

tr_TRTurkish