OKEx ’in para çekimini durdurması dijital para piyasasında yankı yarattı. Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatlarını etkiledi. 

Kripto para piyasasında günlük 1.1 milyar dolar hacmiyle en büyükişlem platformlarından biri olan OKEx, para çekme işlemlerini geçici olarak durduracağını açıkladı. Söz konusu işlemlerin polis soruşturması nedeniyle durdurulduğu düşünülüyor. Kullanıcılar TSİ 06:00’dan sonra para çekim işlemi gerçekleştiremezken borsadaki diğer işlemler normal seyrinde devam etti.

Şirket içinden gelen açıklamalara göre polisler özel anahtar sahipleriyle görüşmelere başladı. Bu sebeple borsada her zaman yapılan işlemler aksaklığa uğradı. Yapılan açıklamada para çekme işleminin soruşturma nedeniyle aniden kapanabileceğine dair uyarılar vardı. Böylece planlı bir kapanma sağlanmış oldu. Henüz polisin bu soruşturmayı neden yaptığı bilinmiyor.

Decrypt’e göre OKEx CEO’su Jay Hao bu soruşturma direkt OKEx ile ilgili değil. Weibo aracılığıyla yaptığı açıklamada Hao, soruşturma aslında şirketi değil özel anahtar sahipleriyle ilgili yani kişisel bir durum olduğunu söyledi.

OKEx, en kısa sürede para çekme işlemlerinin yeniden başlayacağını ve soruşturma sırasındaki tüm gelişmeleri kullanıcılarıyla paylaşacağını açıkladı. Ayrıca para çekme işlemlerinin gerçekleşmesi için özel anahtar sahiplerinin uygun şartlarda olması gerektiğini vurguladı.

Piyasalar Durumdan Etkilendi

OKEx’in polis tarafından soruşturmaya alınmış olması Bitcoin fiyatlarının düşmesini sağladı. Elbette dijital para borsasında olağanüstü etkisi henüz görülme ancak Bitcoin fiyatı 11 bin 300 dolara kadar geriledi. Öte yandan OKEx’e ait olan OKB tokenı çok büyük bir darbe alarak %15 oranında gerileme yaşadı.

tr_TRTurkish