En önemli sanal paralardan biri olan Bitcoin gün geçtikçe hayatımıza daha çok dahil oluyor. Antalya’da avukatlık mesleğini icra eden Mehmet Dursun, online danışmanlık ve müvekkil ücretlerini, sanal para birimi Bitcoin ile alıyor. Dursun, Korona virüs salgını sebebiyle bu tarz bir hizmet sunduklarını dile getirdi.

Fiziksel olarak var olmayan, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişiye kolayca ödeme seçeneği sağlayan internet tabanlı sanal para birimi Bitcoin’le alışveriş, pandemi sürecinde popülerliğini daha da arttırdı.  Bitcoin ile ticaret yapan kişi ve firma sayısı artmış durumda. Bazı firmalar sanal para birimi Bitcoin ile ev, araba alıp ticaret yapıyor.  Bazı kişilerde Avukat Mehmet Dursun örneği gibi müşterilerine sunduğu hizmetin karşılığını Bitcoin olarak alıyor. Avukat Mehmet Dursun’un internet sitesinde, isteğe bağlı olarak müşteri online danışmanlık butonuna basarak alacağı hizmetin beledini Bitcoin ile ödeyebiliyor. Pandemi sürecinde uzaktan çalışma ve tahsilatın öneminin bir üst seviyeye ulaştığını söyleyen Avukat Dursun; avukatlık ve danışmanlık hizmeti alan vatandaşlara yardımcı olmak ve işlerini kolaylaştırmak adına Bitcoin ile ödeme imkanı sağladığını dile getirdi.

Dursun, “İnternet sitemize girdikleri zaman ödeme şeklini seçiyorlar, barkodlarını okuttukları zaman istediği hizmeti satın alıp, fatura bilgileriyle tarafımızdan gerekli hizmeti alıyorlar” dedi.

Vergisel Olarak Fatura İşlemi Yapılıyor

Global dünya düzeninde duruşmalarda artık online sistem üzerinde yapılıyor, düzen içerisinde bu tür ödemelerin yaygınlaştığına değinen Avukat Dursun, “Vatandaşlar Bitcoin ile ödeme yaparak daha az külfete giriyor. Bitcoin’in aktarılmasında havale, EFT ücreti yok. Ayrıca aynı anda hizmet aktarımı yapıldığı için bu durum vatandaşın işine geliyor. Vergisel anlamda da fatura işlemleri yapılıyor. Vatandaşların herhangi bir tedirginlik yaşamasına gerek yok. Yasa dışı bir durum söz konusu değil, gerekli vergilendirme yapılarak faturalandırılıyor” diye konuştu.

‘Bitcoin ile daha önce ödeme aldık’

Sanal para birimi olan Bitcoin ile ödeme yapıp aldıklarını dile getiren Dursun, “Özellikle yurt dışıyla olan çalışmalarımızda banka aktarım konularında sıkıntılar olduğu için, yurt dışındaki müvekkillerimiz Bitcoin ile ödemeyi tercih ediyor. Bitcoin cüzdanlarıyla ödeme gerçekleştiriliyor. Biz de vergilendirme yaparak faturalandırıyoruz” dedi.

‘Son günlerde talep arttı’

Son zamanlarda pandemi kaynaklı birçok işlemin online yapılmaya başlandığına dikkat çeken Mehmet Dursun, “Korona virüs salgını nedeniyle insanlar bankaya gitmek istemiyor. Bu yüzden temassız kartlar kullanılmaya başlandı. Aynı şekilde Bitcoin’in de temassız olması, ödeme aracının masrafsız olması nedeniyle son günlerde talebi artırdı. Biz de bu alanda çalışmalara ve ödeme almaya başladık” diye konuştu.

Leave a comment

tr_TRTurkish