Pazar akşamı Twitter’da gündem olan Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i yasal para ilân etmesi durumu, daha sonra kripto paralar için genel bir regülasyon hazırlığı yapıldığının aktarılmasıyla ortadan kalkmıştı. Ancak Agence France-Presse’ten (AFP) alınan bilgiye göre; ülkede hem kripto paralar için genel bir kanun çıkarıldı hem de Bitcoin resmi para ilân edildi.

El Salvador’dan sonra bir ülke daha Bitcoin‘i resmi para ilân etti. Agence France-Presse’in açıklamasına göre (AFP) Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i ülkede resmi para olarak tanıdı.

Ülkenin başkanlık ofisinden Fransızca olarak yapılan bir basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı profesör Faustin Archange Touadera’nın, meclisin oybirliğiyle onayladığı kripto paraları regüle eden ve “Bitcoin’i ülkede resmi bir para haline getiren” yasayı büyük bir mutlulukla karşıladığı belirtildi.

Açıklamada Bitcoin’in resmi para olmasının Orta Afrika Cumhuriyeti’ne de yeni fırsatlar getireceği ve kapılar açacağı belirtildi.

Açıklamada Neler Dendi?

Başkanlık ofisinden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;

“Bu tarihi kararla birlikte, barışın tahsis edilmesi ve ekonomik kalkınma yeni bir safhaya girecektir. Başkan da bu kanunun kabul edilişinde bir tutarlılık gösterecektir. Cumhurbaşkanı ve devletin başı, kanunlara bağlı kalarak bu anlamda gereken tüm destekleri verecektir. Bu adımla birlikte Orta Afrika Cumhuriyeti de, dünyanın en cesur ve vizyoner ülkeleri arasındaki yerini alacaktır. Orta Afrika Cumhuriyeti Afrika’da Bitcoin’i yasal para ilân eden ilk ülke olmakla kalmamış aynı zamanda, kripto paraları genel manada regüle eden bir kanunu, oybirliğiyle geçiren de ilk ülke olmuştur”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish