Küresel ısınma ve iklim değişikliği günümüzün şüphesiz en önemli konularından biridir. İklim uzmanlarına göre altcoinler madenciliğinin yükselmesinin, kazım için harcanan tahmini yıllık enerji miktarının da yükselmesine neden olduğunu belirtiyor. Birkaç yıl önce coin maden işlemi “gerçek bir çevre felaketi” olarak nitelendirilmişti. New York Times’da yer alan bir habere göre, kazım yoluyla bir Bitcoin çıkarmak normal bir evin 9 yıllık elektrik tüketimine eş değer olarak görülüyor.

Kripto severler altcoin yatırım tavsiyelerini yakından takip ediyor.

Uzmanlar Bitcoin’in ve coin madenciliğinin çevresel etkilerine dikkat çekmeye devam ederken yatırım yapmak isteyenler de daha yeşil seçeneklere yönlenmeye çalışıyor. Neyse ki iddialara göre kripto para piyasalarında çevre dostu coinler de mevcut.

İşte en çevre dostu olduğu düşünülen 4 altcoin:

Çevre Dostu ve Enerji Verimliliği Bakımından Popüler Kripto Para Birimi

2022’nin çevre dostu kriptosu dendiğinde akla ilk gelen IMPT oluyor. Bu blok zinciri tabanlı ekosistem, insanları CO2 emisyonlarını azaltmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

IMPT’nin birincil hizmeti, iklim değişikliğine karşı mücadelede temel bir rol oynayan karbon kredisi alma ve yatırım sürecini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Bir diğer deyişle proje, karbon kredisi ekosistemi kuruyor. Her bir karbon kredisi yaklaşık olarak bir ton karbondioksit emisyonuna denk geliyor. Ek olarak karbon kredileri, arz ve talep yasalarına göre belirlenen fiyatlar ile alınıp satılabilme imkanına sahip.

IMPT ek olarak, herkesin çevresel etkilerine göre bir ‘IMPT Puanı’ veren bir ‘sosyal ağ’a sahip. Bu platform, tüm ağ kullanıcılarının çevre için ne yaptıklarını kolayca görmelerini sağlıyor ve hem bireylerin hem de şirketlerin çabalarını iyileştirmeye teşvik ediyor.

Calvaria (RIA) – Blok Zinciri Tabanlı Oyna Kazan Kart Oyunu

Birçok kripto oyununda oyuncular yüksek ücretli NFT’ler (değiştirilemez token) satın almak ya da oyunlarını oynamak için blok zinciri bilgisine sahip olmak zorunda. Calvaria ise oyunculara böyle bir zorunluluk getirmiyor.

Oyuncuların bu yeni kripto oyununu oynamak için bir cüzdan oluşturmasına veya herhangi bir ödeme yapması gerekmiyor. Bu, Calvaria’nın geniş kitlelere kısa bir zamanda ulaşmak için tercih ettiği yollarından biri. Ayrıca oynaması ücretsiz sürümü de mevcut. Bir oyuncunun ne kadar kazanabileceğini gösteren bir özellik ve oyunlaştırılmış eğitim araçlarına sahip.

Ethereum – En Büyük Kripto Para Birimlerinden Birisi

12,000’den fazla kripto para biriminin arasında en değerli kripto para birimleri arasında olan Ethereum listemizde yer alan en köklü ve çevreci altcoinlerden bir diğeridir. Ethereum Oldukça yakın bir zamanda altyapısını Proof of Work’den Proof of Stake’ye güncelleyen Ethereum, artık oldukça az miktarda enerji harcayacak.

Algorand (ALGO) – Karbon Negatif Blok Zinciri Ağı

Algorand, karbon negatif kalma amacı ile piyasadaki en yeşil kripto para birimi olmayı hedefliyor. Karbon negatif özelliği olması, ağın sıfırdan daha az CO2 yaydığı anlamına gelir. Algorand 2021 yılında tamamen karbon negatif bir blok zinciri haline gelen Algorand, günümüzde doğaya zarar vermeden çalışmaya olanak sağlıyor.


Haberlerimizi Web sitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

tr_TRTurkish