Pakistan, Khyber Pakhtunkhwa eyaleti, kripto para madenciliği yapmayı hedefliyor. Planlarda hidroelektrikle çalışan iki pilot madencilik çiftliği kurmak var.

Pakistan Kripto Para Bilim ve Teknoloji Danışmanı Zia Ullah Bangash kripto para madenciliğin için uygun ortam şartlarının oluşturulması adına uzmanlarla görüştü. Reuters‘ın haberine göre pilot projenin maliyetine dair hiçbir bilgi paylaşılmadı. Yapılan açıklamaya göre planlanan kripto para madenciliği devlet kontrolünde gerçekleşecek. Madencilik yapacak kişiler, gelir elde edecekleri için her şeyin kontrol edilmesi gerekiyor. Çeşitli dolandırıcılıkların önlenmesi için yasalara uygun ve devlet düzeyinde yapılması planlanmaktadır.

Bangash, diğer eyaletlerde kripto para madenciliği ve ticaretinin halihazırda yapıldığını söyledi. Danışman hedeflerini şu şekilde açıkladı; kripto paraları ve madenciliği Khyber Pakhtunkhwa’da kurup eyaleti büyütmek ve geliştirmek. Geo News haberine göre, Pakistan’ın Khyber Pakhtunkhwa eyaletindeki KP Bilim ve Teknoloji Kurumu; kripto para ve blokzinciri gibi teknolojiler üzerine araştırma yapacak komite talep etti. Son karara göre üç komite kuruldu. Bunların içerisinde Pakistan Devlet Bankası, Federal Board of Revenue gibi devlet kurumları da yer alacak.

tr_TRTurkish