Pakistan yetkilileri, kripto para yatırımcılarına ait banka hesap ve kartlarına el koymak için harekete geçti.

Yerel gazetesi Pakistan Observer tarafından 29 Aralık tarihinde yayımlanan habere göre; Pakistan Federal Soruşturma Dairesi (FIA),1.064 kişinin banka hesaplarını dondurdu. İslamabad kolluk kuvvetleri, Siber Suç Raporlama Merkezi (CCRC) tarafından gelen talep üzerine harekete geçti.

Söz konusu hesapların arasında Binance, Coinbase ve Coinmama’nın da bulunduğu birçok kripto para borsası var. Hesaplarda 51 milyon Pakistan rupisi (yaklaşık 288 bin dolar) değerinde işlemi işlemek için kullanıldığını bildirdi.

Ayrıca, Bankacılık Politikası ve Düzenleme Departmanı’nın Nisan 2018’de yayınladığı genelge sonrası Pakistan Devlet Bankası’nın (SBP), kriptopara alım ve satımını yasakladığı hatırlatıldı.

Çok yakın bir zamanda yayınlanan Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FPCCI) raporuna göre; Tüm Pakistanlı yatırımcılarda 20 milyar dolar değerinde kripto para bulunuyor.

FPPCI Başkanı Nasir Hayat Magoon, geçen hafta düzenlenen toplantıda Pakistanlıların sahip oldukları dijital varlıkların değerinin; derneğin Politika Danışman Kurulu tarafından yürütülen bir araştırmaya dayandığını söyledi. Ayrıca, Pakistan’ın bölgesel rakibi Hindistan’ın kriptopara sektörü için attığı adımları örnek gösteren Magoon; hükümeti kripto ile ilgili işlemleri regüle etmek ve kolaylaştırmak için bir politika uygulamaya davet etti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish