Geçtiğimiz seneden beri kripto para işlemleri ve madenciliği konusunda yasallaştırma çalışmaları yapan Paraguay’da meclis yasa tasarısını kabul etti ve kanunlaşma yolunda önemli bir adım attı.

Paraguay’da kripto para madenciliği ve işlemlerini regüle edecek olan yasa tasarısı 40’a 12’lik oy oranı ile meclisten geçti. Aralık ayında Senato’nun onaylayarak meclise gönderdiği yasa tasarısında bazı değişiklikler yapıldıktan sonra meclis tasarıyı onayladı ve yeniden Senato’ya gönderdi.

Yasa tasarısının yaratıcılarından olan milletvekili Carlos Rejala; geçen sene yaptığı açıklamasında hedefin dünya genelindeki madencileri ülkeye çekmek olduğunu söylemişti. Eğer tasarı kanunlaşırsa, bireysel ve kurumsal madenciler endüstriyel elektrik tüketimi için devlet organlarından izin almak ve daha sonra da lisans başvurusunda bulunmak zorunda kalacak.

Yasaya karşı çıkan milletvekili Tadeo Rojas ise yaptığı konuşmada meclis bütçe komisyonunun, tasarı için ret kararı önerdiğini dolayısıyla kendisinin de “Hayır” dediğini ifade etti. Rojas, madencilik şirketlerinin talep ettikleri enerji miktarının çok fazla olduğunu, bununla birlikte yeterli derecede istihdam da yaratılmadığını söyledi.

Teklife “Evet” diyen Kongre üyesi Sebastian Garcia ise enerji tüketiminde sınırlar belirlendiğini belirtti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish