Düzenlediği anketler ile kripto para ekosisteminin gidişatını ölçen analist PlanB, ilgi çekici değerlendirmede bulundu. Bitcoin (BTC) fiyatı için geliştirdiği stok akış modeli (Stok to Flow- S2F) ile tanınan analist PlanB yapılan ankette Bitcoin kullanıcılarının yüzde 4’ünden az bir kısmı ellerinde bulunan coinleri sattığını ya da satacağını söylediler. 10 Temmuz tarihinde PlanB tarafından paylaşılan tweet’te düzenlenen anketin sonuçları yer aldı. Ankete katılım sağlayanların toplamda 13 bin 813  oy kullandığı, ankette yatırımcıların salt yüzde 3,9’u BTC’lerini satışa çıkardıklarını açıkladı.  Düzenlediği anketin sonuçlarını değerlendiren PlanB, “Bitcoin’lerini satarak veya takas ederek altcoin satın alanların temel amaçlarının daha çok Bitcoin satın alma olduğunu” ileri sürdü.

Bitcoin’lerin Yüzde 65’ten Fazlası “hodl” Pozisyonda

Birinci görsel

Stok akış modelinin geliştiricisi PlanB, düzenlediği ankette takipçilerine eldeki Bitcoin’lerini nasıl değerlendirecekleri sorusu yöneltti.  Gerçekleştirilen anket sonucu katılım sağlayanların yüzde 65,6’sı BTC’lerini ellerinde tutmaya devam ettiklerini belirttiler. Yüzde 18,3’lük kesim, şu sıralarda Bitcoin satın alacağını söylediler. Ellerinde BTC’leri olanlar sattıklarını veya satacaklarını söylediler bu düşüncede olanların oranı 3,9 çıktı, katılımcıların yüzde 12,2 ‘si yatırım portföyünde Bitcoin bulundurmadığını belirtti. Anket sonucunu değerlendiren analist; Bitcoin’lerini ellerinde tutmaya devam edecek olanları ve satın alanların toplamda yüzde 84 oranında olduğunu belirtti.

PlanB şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin satanlar veya altcoin’lerle takas edenler, aslında daha fazla BTC satın almak amacıyla altcoin biriktiriyorlar. (Bence garip bir mantık)”

Leave a comment

tr_TRTurkish