Merkeziyetsiz borsa Uniswap’ın yönetim token’ı UNI, bugün piyasaya sürüldü. Uniswap, 150 milyon UNI’i platformun daha önceki tüm kullanıcılarına sundu.

Uniswap’ın piyasaya yeni sürdüğü token, Coinbase’den Binance ve Huobi’ye kadar popüler bütün dijital para borsalarında yerini aldı. Uniswap’e ait bu altcoine olan yoğun ilgi sayesinde fiyatı %90’ın üzerine çıktı. DeFi platformu Uniswap’in Twitter’daki açıklaması ile ilk 90 dakikada 1.2 binden fazla beğeni alan yeni token’a destek çıktı.

Synthetix kurucusu Kain Warwick, şimdiye kadar görülmüş en iyi token dağıtımı olacağını açıkladı. 13 bin Uniswap kullanıcısına ilk üç saat içinde karşılıksız 400 UNI token dağıtıldı.

Uniswap, 4. yıldan sonra “hodler” ve traderların çıkarlarını korumak için enflasyon oranını %2’de sabit tutacağını açıkladı.

Uniswap’in paylaştığı blog yazısında merkezsiz borsaların hızla büyüyen likit ve hacmine şu sözlerle dikkat çekildi:

“Topluluk önderliğindeki büyüme, gelişme ve kendi kendine sürdürülebilirlik için iyi bir konumda olan Uniswap, tüm bu amaçlara uygun hizmet için UNI dijital para birimi piyasaya sürüldü. Sadakate dayalı yönetim sistemi, topluluğun sahiplenmesi ve çeşitliliği bu protokolü geleceğe taşıyacaktır.”

Uniswap Eski Kullanıcılarına UNI-Koin Dağıtıyor!

Uniswap’ın tarafından yayımlanan açıklamada 4 yıl içerisinde toplam arzdaki 1 milyar token’ın %60’ı topluluk üyelerine, %21.51’ı ekip çalışanlarına ve gelecekteki şirket çalışanlara verileceği söylendi.

Geleceğe yönelik bir diğer açıklama ise Token’ların %17.80’i 4 yıllık bir hakediş programına sahip yatırımcılara tahsis edilecek olmasıydı. Twitter’daki bir paylaşıma göre, uzun bir süredir Uniswap v1’e likidite sağlayan bir kişi, bugünkü airdropla birlikte 128 bin 801 UNI alarak yarım milyon dolar değerinde UNI token’ı elde etti.

Leave a comment

tr_TRTurkish