Son zamanların en ses getiren DeFi projesi Uniswap yeterli çoğunluğa ulaşamayarak ilk oylamada başarısız oldu!

Uniswap’te ilk yönetim kurulu için yapılan oylamada, verilen oylar 40 milyon oy sınırına ulaşamadığı teklif onaylanmadı. Oylama, 39,6 milyon kabul ve 700 bin red oyuyla sona erdi.

Kaynak: Uniswap

Teklif sunabilmek ve kabul edilmesi için gerekli token sayısının azaltılması için gerçekleştirilen oylama, yeterli oy oranının %1 altında kaldığı için gerçersiz sayılmış oldu. Bu teklifin sahibi ise yüklü miktarda UNI token sahibi kredi protokolü Dharma idi.

Yalnızca dolaşımda olan UNI token arzının en az %1’e sahip olanlar teklif verebiliyor ve teklifin kabul edilmesi için 40 milyon oyu geçmesi gerekiyordu. Dharma, teklif sunmak için sınırı 3 milyona, kabul edilmesi için de sınırın 30 milyon oya düşürmeyi önermişti. Sonuç için Dharma ve kurucu ortağı CEO’su olan Nadav Hollander, “hayal kırıklığı yaratan bir sonuç” yorumunda bulundular.

Öte yandan Dharma’nın teklifi, DeFi’de herkes tarafından destek bulmadı. Teklifi eleştirenler, teklifin geçmesi halinde, yeterli çoğunluğu oluşturacak sayıyla token sahip olunabileceğini ileri sürdü. Örneğin Dharma tek bir adreste 15 milyon UNI bulunduruyor.

tr_TRTurkish