Dünyanın en popüler futbol ligi İngiltere Premier Lig, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) NFT’ler ve dijital varlık ticareti ile ilgili iki ticari marka başvurusunda bulundu.

Son zamanlarda ligdeki 20 takımın tamamı hakkında NFT piyasaya sürülmesi ve oyuncuların maaşlarının kripto para olarak ödenmesine dair spekülasyonlar yapılmaktaydı.

USPTO’da lisanslı ticari marka avukatı olan Mike Kondoudis; 6 Haziran’da attığı bir tweet ile Premier League’in USPTO’ya iki ticari marka başvurusunda bulunduğunu açıkladı. 

Premier League; NFT’ler, kripto para birimleri ve dijital tokenlerle bağlantılı koleksiyon ürünleri dahil olmak üzere çeşitli kripto kategorilerini ele almayı amaçlıyor. Ayrıca Premier Lig, dijital varlık ticareti olarak adlandırılan dijital varlıkların alım ve satımına da izin verebilir.

Futbol Takımlarının Kripto Para Şirketleriyle Anlaşmalarında Artış Var

Premier Lig’deki 20 kulübün tamamının kripto sektöründeki bazı şirketlerle yapılmış anlaşmaları bulunuyor. 

Arsenal ve Manchester City kendi tokenlerini piyasaya sürmek için taraftar tokenleri firması Socios ile anlaşmıştı. Yakın zamanda ise Chelsea de kripto firması WhaleFin ile bir sponsorluk anlaşması yaptı.

Ayrıca Premier Lig’in yaptığı ticari marka başvurusu sanal kıyafet, ayakkabı ve spor malzemelerini de kapsamakta. Futbol kulüpleri ve oyuncular, taraftar etkileşimi için NFT’ler, taraftar tokenleri ve ticari ürünler kullanıyor. Kulüpler ayrıca web siteleri aracılığıyla taraftarlarına ödüller ve taraftar jetonları sunuyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish