Bu hafta işlem görmeye başlayan ProShares Bitcoin ETF’i (BITO) rekor kırmaya devam ediyor. İlk işlem gününde 1 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştı. İkinci işlem gününde ise rekorunun üzerine çıkarak 1.275 milyar doları gördü. Böylece ETF’in varlıkları 1 milyar doları geçti.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas’ın paylaştığı verilere göre; ikinci günde BITO’nun varlıkları 1.1 milyar dolar oldu. Bu sayede ETF, varlıklarda 1 milyar dolara en hızlı şekilde ulaşan ETF oldu. BITO, dünyanın en büyük altın ETF’i SPDR Gold Shares’ın (GLD) 18 yıllık rekorunu kırmış oldu. Öte yandan GLD, 1 milyar dolarlık varlığa 3 günde ulaşmıştı.

Ayrıca yeni Bitcoin ETF’leri de gelmek üzere; Valkyrie şirketinin Bitcoin ETF’inin bugün işlem görmeye başlayacağı paylaşıldı. Dün SEC, VanEck şirketinin Bitcoin vadeli ETF başvurusuna onay verdi. Söz konusu bu ETF’in önümüzdeki günlerde işlem görmeye başlayacağı öngörülüyor. 

Piyasada büyük bir heyecanla beklenen de doğrudan Bitcoin’e yatırım yapılabilecek spot ETF. En büyük Bitcoin fonu GBTC’nin şirketi Grayscale; bu fonu spot ETF’e dönüştürmek için New York Borsası ile birlikte SEC’ye başvuruda bulundu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish