Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto para yasasını onayladı! Rusya’daki devlet memurları artık satın aldıkları kripto paralar konusunda bilgilendirme yapacaklar.

Dün Vladimir Putin, sunulan kripto para yasasını imzaladı. Artık Rusya’da tüm devlet memurları sahip oldukları kripto paraları ve işlem yaptıkları platformları açıklamak zorundalar. 

Ekim ayında Rusya Başsavcısı Igor Krasnov, katıldığı bir konferansta kamu çalışanlarının sahip oldukları kripto varlıklarını beyan etmek zorunda olduklarına dair açıklamada bulunmuştu. Bu açıklama yasa tasarısı haline getirildi ve Rusya devlet Bakanı Vladimir Putin dün yasayı onayladı.

Rusya’da siyasetçilerin şeffaf olmaları şart koşuluyor. Bu nedenle devlet memurları tüm varlıklarını paylaşmak zorundalar. Mecliste yapılan toplantılarda yolsuzluğu engellemek için mal varlığı olarak kripto paraların da paylaşılması gerektiğini önerildi. Onaylanan yasa 2021 itibariyle yürürlüğe girecek. 1 Ocak-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Rusya’daki devlet memurları kripto paraları da dahil tüm varlıklarını yetkililere bildirmek zorundalar.

CoinDesk’in haberine göre bahsi geçen yasa kamu personellerinin aile bireylerini de kapsayacak. Ayrıca milletvekili adaylarının da kripto para yatırımlarını yetkililere bildirmeleri bekleniyor. Rusya’da kripto para vergilendirilmesi ile ilgili yasa tasarısı ise yolda.

İlk tasarıda değeri 600 bin rubleyi aşan kripto para birimleri bildirilecek. Mal bildiriminde bulunmayan vatandaşlar üç yıla varan hapis cezası alacak. Daha sonra politikacılar 30 Kasım tarihinde bir değişikliğe giderek hapis cezasını 50 bin rubleden başlayan para cezasına çevirdiler.

tr_TRTurkish