2022 yılının ilk çeyreğinde DOGE -1 Projesi  kapsamında aya Falcon 9 roketi gönderilecek. Buna göre 40 kg ağırlığında bir küpün uyduya gönderilmesi planlanıyor. Ödemelerin ise dogecoin ile yapılacağı duyuruldu.

Geometric Energy Corporation ve SpaceX, bu denli önemli bir anlaşmada dogecoini kullanarak uzay sektöründe kullanılan resmi para birimi haline getirdi. SpaceX Ticari Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tom Ochinero ise bu konuya ilişkin ”Kripto para biriminin Dünya’nın ötesinde kullanımını ortaya koyan ve gezegenler arası ticaretin temelini kuran bir proje. DOGE-1’i aya fırlatmaktan heyecan duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

Geometric Energy Corporation (GEC); ”bu proje ile DOGE’un hızlı, güvenilir ve kriptografi bir dijital para birimi olduğu kanıtlandı” dedi. Elon Musk, 1 Nisan’da tweet paylaşmış ve SpaceX, kelimenin tam anlamıyla dogecoini, Ay’a götürecek, demişti. Günün sonunda SpaceX ile Geometric Energy Corporation arasındaki tüm Ay ile olan faaliyetlerin para birimi DOGE seçildi. Bu anlaşma ileride Ay ile Mars’taki görevler için emsal oluşturacak nitelikte.

tr_TRTurkish