Ripple CEO’u Chris Larsen ABD’den taşınabileceklerine yönelik açıklamada bulundu. İngiltere ya da Singapur listenin başında yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde Los Angeles Blokchain Zirvesi’nde konuşan Larsen kripto para piyasasında ki regülasyonlar sebebiyle Amerika’dan merkezini taşımayı düşündüklerini açıkladı. Ripple kurucusu Larsen, San Francisco’dan ayrılma sebebini ise piyasa şartlarının ABD dışında neredeyse her ülkede daha iyi durumda olmasıyla açıkladı.

Ülkelerin Kripto Para Düzenlemeleri

  • ABD’de sadece birkaç şirket dijital paraların tanımlanmasıyla ilgileniyor. Bu şirketler Hazineye bağlı çalışıyor. Örneğin Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) olarak bilinen kuruluş şirketlerin “money transmitting businesses” (MTB) olarak tanımlamasına karar veriyor. Suç gelirleri ile mücadele(AML) ve müşterinin tanıması ilkesi (KYC) ile ilgili regülasyonlara uymak zorundalar.
  • Çin’de ise milli dijital para çalışmaları ve 1 numaralı madenci olması nedeni ile kararları açısından kripto para piyasasında önde gelen ülkelerden biri konumunda.
  • Japonya, kripto para piyasasında vizyoner ülkelerin başını çekmekte. 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren Bitcoin yasal bir ödeme aracı olarak kabul edildi. Japon Finansal Hizmetler Ajansı’nın denetimi altına olan dijital borsalar yatırımcıların kimliklerini teyit ediyor.
  • İngiltere ise kripto para regülasyonu henüz yok. Fakat hükümet Bitcoin işlemlerini FX işlemleriyle aynı tutarak vergilendirme yapıyor. Şöyle ki yatırımcılara KDV uygulanmıyor ama sermaye getirisi olduğunda kazançları vergilendiriliyor. Fakat Bitcoin bir ödeme aracı olarak kullanılıyorsa standart KDV de uygulanıyor. 
tr_TRTurkish