Brad Garlinghouse, Twitter’dan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’ı acımasızca eleştirdi. Şirkete ve kendisine açılan davanın 1. yıl itibariyle, davanın ilk günlerinde söylediklerinin bugün birçok kişi tarafından kabul edildiğini belirtti. Garlinghouse, “Bu sadece Ripple’a (XRP) değil, kripto endüstrisine açılmış bir savaştı. SEC’nin anti-kripto tavrı yüzünden bugün birçok şirket ABD dışına kaçıyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Gerek şahsi Twitter hesabından gerekse yaptığı röportajlar ile Ripple topluluğunu bilgilendirmeye çalıştı. CEO Brad Garlinghouse, sosyal medyadan üzerinden 2021 yılını değerlendiren bir yazı yayımladı. Garlinghouse yazısında, SEC ve başkanı Gary Gensler’a sert eleştirilerde bulundu. Tüm yaşanan zorluklara rağmen Ripple’ın iyi bir yıl geçirdiğini belirtti.

Brad Garlinghouse sözlerine, “Geçen sene bugün SEC, Ripple’a dava açtı. 2013’ten beri açık piyasalarda alınıp satılabilen XRP ’nin menkul kıymet olması gerektiğini söylediler.” şeklinde başladı. SEC’nin katı kripto karşıtı tutumunu da şu şekilde eleştirdi; “2020’de yaşanan tüm kötü olayların ardından tam da bu yıla uygun hamle geldi ve SEC dava açtı. Fakat çok acı olsa da o gün söylediklerimin gerçek olduğu bugün ortaya çıktı. Bu sadece Ripple’a değil, kripto endüstrisine bir saldırı. Bazıları SEC’nin suçlamalarını o günlerde haklı görse de bugün onlar da fikirlerini değiştirdiler” dedi.

Garlinghouse yaşanan tüm bu zorluklara rağmen kripto endüstrisi için 2021’in müthiş bir yıl olduğunu belirtti. Hatta bu yılın XRP ’nin şu ana kadarki en güçlü konumuna ulaştığını şu sözlerle ifade etti; “Açıkçası Ripple’ın bu sene en güçlü yılı olduğunu söylemekten gurur duyuyorum. XRP tabanlı “Talebe göre Likidite (ODL) ödemeleri, RippleNET’in dolar bazındaki ödeme hacminin %25’ine kadar çıktı. Ayrıca 2020’nin üçüncü çeyreğiyle kıyaslandığında ODL işlemleri de 25 kat artmış durumda. Japonya ve BAE gibi yeni ODL koridorlarından ve Butan ve Palau’yla yaptığımız XRPL’nin özel bir versiyonuna dayanan CBDC çözümümüzden bahsetmiyorum bile! Tüm bu gelişmeler de ABD dışından geldi!”

Garlinghouse, SEC konusundaki eleştirilerine devam ederek Gary Gensler’i “Vahşi Batı” değerlendirmesine karşı çıkarak bu sözlerle kendini ifade etti; “Tüm gelişmelerin ABD dışında yaşanması beni yine SEC’ye getiriyor. Web2 ABD’de kuruldu ama Web3 nasıl olacak belli değil. Amerikan şirketleri birbir ülkeden ayrılıyor. SEC, Ethereum ile ilgili sorulan menkul kıymet sorularını cevaplamamaya devam edecek. Kripto’yu ‘Vahşi Batı’ olarak nitelendirmek doğru değil. Çoğu şirket regülasyonlarla uyumlu ve daha da uyumlu olmak istiyorlar. Ama bunu istedikleri için de cezalandırılmamalıdır.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish