Ernst & Young, Hindistan özel sektöründeki blockchain teknolojisini etkisini inceledi. Yayımladı rekabet raporunda bitcoin, ethereum gibi blokzincirlerinin hem pozitif hem negatif etkisini analiz edildi.

Hindistan’da ekonomik olarak güçlenmek için bazı özel kuruluşlar blockchain AR-GE çalışmaları yapmakta. Gelişim sürecinde olan blockchain projeleri tamamlandığında diğer şirketlerle rekabete girecekler. Buna göre Ernst & Young raporunda finansal hizmet sektörü, bu tarz rekabetlere tanıklık etmeye başlamış.

Ernst & Young bu konuya ilişkin uluslararası para transferinden örnek verdi. Ripple şirketiyle ilgili de şu notu düştü. Uluslararası para transferlerine aracılık eden geleneksel bankalar; Ripple gibi farklı para birimleriyle transfer yapmayı sağlayan şirketlerle rekabet etmek zorunda kalabilir. Ripple daha hızlı, ucuz ve şeffaf olduğu için geleneksel bankacılık sisteminin üstünde rekabetçi bir baskı oluşturmaktadır.

Ayrıca blockchain teknolojisi, birçok farklı sektörde rekabeti körükleyebileceği düşünülüyor. Bu nedenle finansal hizmet sektöründe yapılacak inovasyonlar, Hindistan ekonomisinin kalkınmasına yardımcı olabilir. Ernst & Young’a göre yasal belirsizliklerin giderilmesi bu durumu güçlendirebilir. Ayrıca bazı blockchain uygulamalarının, rekabet açısından dezavantajlı durumda olmasına yol açan politikaların incelenmesi de daha sağlıklı yol kat etmesini sağlayabilir.

tr_TRTurkish