ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) geçtiğimiz aralık ayında Ripple şirketi ve yöneticilerine açtığı dava üzerinde neredeyse 1 yıl geçti. Bugün ve yarın ise iki kritik duruşma var. 

Ripple’ın davasında şirket adına özellikle sosyal medya bilgilendirmede bulunan James Filan; Ripple-SEC davasıyla ilgili olarak önemli tarihleri paylaştı.

Telekonferans şeklinde yapılan duruşmalardan birisi bugün. Duruşmanın konusu da Ripple’ın SEC’den talep ettiği her belgeyi mahkemeye sunmak zorunda olup olmayacağı. Daha önceki talebinde SEC böyle bir zorunluluğun olmaması gerektiğini belirtmişti. Ancak bugün Ripple avukatları, SEC’nin bu zorunda olmama talebine cevap verecek ve hakim Netburn’ü ikna etmeye çalışacak.

Şirket tarafı özellikle SEC içindeki kripto para işlem detaylarıyla ilgili belgeleri ve konuşmaları elde etmek istiyor. SEC ise, çalışanlarının geçmişteki bu konuşmalarının gizlilik yasası tarafından korunduğunu söylüyor. Hatta söz konusu bu isteğin davayla hiçbir ilgisinin olmadığını; kişisel bilgilerin mahkemeye verilmemesi gerektiğini savunuyor.

Diğer önemli duruşma ise yarın. Telekonferans şeklinde yapılacak duruşmada Ripple; SEC’nin bir talebine daha cevap verecek. Fakat bu kez konu Ripple’ın şirket içi konuşmaları olacak.

SEC, Ripple şirketi yöneticilerini ve Slack programı dahil olmak üzere; birçok iletişim platformundaki konuşmalarının kendilerine ulaştırılmasını talep etmişti. 

Ripple tarafı da yarınki duruşmada SEC’nin bu talebine cevap verecek. SEC, özellikle Brad Garlinghouse; Chris Larsen ve diğer önemli statüdeki yöneticilerin XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı hakkındaki konuşma talep ediyor.

Bilindiği üzere davada iki taraf da, iç yazışma belgelerinin verilmesi konusunda uzun süredir isteksiz davranıyor. Hatta belge verilmesi kararı çıkan konularda bile yavaş davranıyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish