Ripple, aleyhine açılan davada SEC’e cevap verdi. Şirket, SEC’in Bitcoin ve Ether gibi kripto paralara karşı olan tutumunu XRP’e karşı göstermediğini ifade etti.

Geçtiğimiz yıl aralık ayında SEC, Ripple aleyhinde dava açmıştı. Daha sonra SEC, 19 Şubat 2021’de bulunduğu şikayette bazı değişiklikler yaptı. Yapılan bu değişik ardından Ripple mahkemeye yeni bir belge sundu. SEC, bitcoin ve ethereum için yaptığı araştırmada menkul kıymet olmadığı sonucuna varmıştı. Ripple ise perşembe günü hazırladığı dosyada bu politikaya değindi. Şirket SEC’in hangi dijital para galip, hangisi mağlup olacağını seçmeye çalıştığını söyledi.

Şirket, SEC’in XRP için izlenilen politikanın, ABD’ye zarar verebileceğini söyledi. Çin’in bitcoin ve ether maden havuzlarını hatta global ödeme pazarını kontrol etmeye çalışırken; SEC’in bu kararı, ABD’nin rekabet gücünü ve yenilikçiliğini tehdit ettiğini ifade etti.

Ripple’ın yönetiminde 6.2 milyar; havuz hesabında ise 48 milyar XRP bulunduğu biliniyor. Şirket, XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olmadığını ifade etti. Şirket, emtia pazarında faaliyet gösteren birçok kuruluş var. Örneğin; Exxon’un petrol rezervi, De Beers’ın elması, Bitmain ve diğer Çinli madencilerin Bitcoin’i var. Fakat bunlar para birimlerinin menkul kıymet olduğunu göstermediğini ifade etti. Ripple kurucuları Brad Garlinghouse ve Chris Larsen, bu hafta SEC’in açtığı davanın reddi için başvuru yaptı. 

tr_TRTurkish