Ripple tarafından destek verilen Üniversitelerde Blockchain Araştırma Girişimi, dünyanın farklı bölgelerinden yeni üniversiteler ekleyerek araştırmalarının boyutunu genişletiyor. Ripple, bu girişim adına 15 ülkeden 37 üniversiteyle ortaklık kurduğunu açıkladı.

Ripple, şirket tarafından yürütülen Üniversitelerde Blockchain Araştırma Girişimi (University Blockchain Research Initiative) ve ortaklık anlaşması yaptığı üniversitelerle beraber yürüttüğü faaliyetlerle alakalı bir blog gönderisi paylaştı. Gönderide, Zürih Üniversitesi ve Tecnologico Autonomo de Mexico Enstitüsü’nin de içerisinde yer aldığı 4 kurumla daha ortaklık kurulduğu açıklandı. UBRI olarak adlandırılan bu oluşumun, blockchain endüstrisinin gelişmesi adına akademiyle ortak bir temelde buluşarak global finansal sıkıntıları çözmek için teknolojik gelişmeleri aktif hale getirmeyi amaçladığı söyleniyor.

Finansın Geleceği Dijitalleşiyor

Ripple; UBRI projesiyle birlikte ortaklaşa araştırmalar ve Ar-Ge çalışmaları yapan kurumların faaliyetlerinden örnekler verdi. UBRI kapsamında ortaklığa yeni katılan Zürih Üniversitesindeki Sürdürülebilir Dijital Finans Merkeziyle birlikte; finans şirketleri, kurumsal işletmeler ve tüketiciler için finansal hizmetlerin dijitalleştirilmesi üzerine araştırmalar yapılacağını açıkladı. Ayrıca; Kanada’da gayrimenkul sektöründe hizmet veren Mosaïque için dijital ödeme yöntemleri geliştirmek için UBRI ve Ryerson Üniversitesinin iş birliği içinde olduğuna da yer verildi. Üniversite Siber Güvenlik Araştırma yetkilisi Atefeh Mashatan yapılan bu iş birliği sonucu Mosaïque için dijital para tabanlı bir ödeme oluştururken Ripple’ın blockchain uzmanlığından faydalanma fırsatı bulduklarını dile getirdi. Yeni ortaklık kurulan kurumlardan biri olan ETH Zürih ile birlikte, İsviçre’de blockchainin entegre edilebileceği alanların potansiyelini ortaya çıkarabileceklerini açıklayan Ripple kurumun, yeni sistemler ve ödeme yöntemleri geliştirme çalışmalarının dışında bilgi güvenliği ve kriptografi alanlarında da çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi.

Gerçekleştirilen bu girişimin sadece şirketler için projeler üretmek üzere değil, eğitim hedefiyle de kurulduğunu gösteren Ripple, Meksika’daki ortaklıklarla da blockchainle alakalı kursların düzenleneceğini açıkladı. UBRI ve Tecnológico Autónomo de México Enstitüsü iş birliğiyle ülkenin gün geçtikçe artan dijital hizmet talebinin karşılanması için öğrencilere eğitimler verilecek. Blog gönderisinde; Meksika’da blockchaine olan ilgilin zamanla daha da artacağını düşündüklerini belirten şirket, bu eğitimlerin çok önemli olduğunu vurguladı.

Leave a comment

tr_TRTurkish