Dijital Para piyasasının önde gelen şirketlerinden Ripple, XRP ile Line of Credit hizmetini kullanıcılarına açıyor. Ripple kendi kripto para birimi XRP ile lending hizmetini on-Demand Liquidity (ODL) modeli olarak sunacağını belirtti.

Ripple, Line of Credit ile sunduğu bu hizmetini küçük şirketlerin uluslararası çapta şirketlerle rekabet edebilmeleri için yardım amaçlı hazırladıklarını açıkladı. İlerleyen zamanlarda projenin gösterdiği başarıya göre teklif miktarının daha da artırılacağı düşünülüyor.

Hizmet ticari bankalarda kredi çekme yöntemiyle aynı olacak. Sadece kullanıcılar banka yerine RippleNet üzerinden lending hizmetiyle XRP alacaklar. Şu an pilot bir uygulama olan hizmetin bazı beta testlerden geçtiği belirtildi.

Ripple’ın Genel Müdürü olan Asheesh Birla’da ODL hizmetiyle ilgili tepkilerini şahsi Twitter hesabından “Birla RippleNet müşterilerinin dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, istedikleri yere mevcut geleneksel finansal düzenden daha az maliyetli ve daha esnek geri ödeme olanaklarına sahip XRP tabanlı bu sistemi kullanabileceklerini” açıkladı. Birla, ön uygulamayla bile beklentilerin karşılandığını söyledi. 

Ripple’ın nihai amacı aslında sınır ötesi işlemleri ODL hizmetinde XRP’yi köprü olarak kullanarak kolaylaştırmak. Şöyleki kullanıcılar dövizle uğraşmak yerine ödemeleri XRP’e karşı tarafta XRP kripto parasını istediği birime çevirecek. En çarpıcı özelliği ise “Line of Credit” kullanıldığında ödeme yapmak için hemen para yatırmak zorunda olmamak. Tıpkı kredi çeker gibi kullanıcılarda ağ üzerinden lending özelliğini kullanacaklar.

tr_TRTurkish