Ripple ortaklarından SBI Holdings ve MoneyGram açıklamada bulundu. ABD’de sonuçlandırılması beklenen XRP davası ortaklığa zarar verecek gibi duruyor.

Ripple şirketi ile ortaklığı bulunan SBI Holding ve MoneyGram’ın birbirinden bağımsız yorumlar yaptılar. Kripto para borsaları ve OTP listelerinden çıkarılmaya başlanan XRP’nin fiyatı hızla düştü.  CoinGecko’nun verilerine göre XRP fiyatı bir hafta öncesine nazaran neredeyse %50 daha düşük seviyelerde ve piyasa değerinde de 10 milyar dolar küçülme görüldü. Bunun üzerine Ripple ortakları açıklamalarda bulundu. 

SBI Holdings, XRP’nin menkul kıymet olmadığını vurgulayan bir açıklama yaparken Ripple hisselerinin değerlendirilmesinde XRP’nin baz alınmadığını vurguladı. Ripple’ı  blockchain teknolojisi kullanarak yeni bir ödeme yöntemi geliştiren bir şirket olarak tanımlayan SBI Holdings destekleyici yorumlarda bulundu. Ayrıca Ripple’da yapılan para transferlerinin işlem hacmi olarak bakıldığında %80’inin ABD dışarısında yapıldığını vurguladı. Buna dayanarak SEC tarafından açılan davanın Ripple’ı mali olarak etkilemeyeceğini söyledi.

2019 yılında ortaklığı başlayan MoneyGram’ın o tarihten beri Ripple’ın ürünü olan On-Demand Liquidity (ODL) platformu kullanıldığı biliniyor. MoneyGram SEC davası ile ilgili yaptığı açıklamada ODL platformuna değindi. Açıklamada On-Demand Liquidity platformunun artık öncelikli tercihi olmadığını ve alternatif teknolojiler kullanıldığı belirtildi. SEC’in açtığı davada MoneyGram isminin geçmediği biliniyor.

tr_TRTurkish