Her geçen gün büyüyen NFT alanı, Robot Sophia’a ait NFT eserleri satmasıyla birlikte farklı bir boyuta doğru ilerliyor.

Pazartesi günü sosyal robot olarak bilinen Sophia’nın müzakeresinin duyurusu yapılmıştır. Buna 23 Mart tarihinde Nifty Gateway platformu üzerinden Sophia’nın NFT müzayedesi yapılacaktır. Sophia’nin NFT’leri, sanatçı Andrea Bonaceto’nun çalışmalarına esinlenerek yapıyor. Bu eserleri Los Angeles merkezli bir sanat galerisi olan IV Gallery’de sergileyecek. NFT koleksiyonundan çok sayıda sanat eseri, Sophia’nın ve Bonaceto’nun sosyal medya kanallarında müzayedenin bir parçası olarak sergilenecektir.

Robot Sophia’nın yaratıcısı David Hanson, konu hakkında; Sophia’nın sinir ağlarını Andrea’nın çalışmalarıyla besledik. Sophia’da dijital ve gerçekte elleriyle boyadığı bir dizi görsel ürettiği açıklamasını yaptı. Hanson, sanat eserlerinin hala gelişme sürecinde olduğunu söyledi. Ancak Sophia’nın eserleri, Bonaceto’nun anlayışıyla birleştiğinde eşsiz bir ortaya çıkıyor.

2019 yılında Sophia, kripto para birimlerinin farkında olduğunu ama sanal para birimlerini kullanmadığını söylemişti. Bu müzayedeyle birlikte Sophia kripto para birimlerini ilk kez tanımış oluyor. Ayrıca Nifty Gateway üzerinde yapılan NFT’lerin satışı da Sophia’nın dijital sanatla ilgili atacağı ilk adım.

tr_TRTurkish