Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan kripto para tartışmaları her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Batı yaptırımlarından korunmaya çalışan Rus vatandaşlarının en çok tercih ettiği şehirler ise Dubai ve İstanbul oldu. Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters ise konuya ilişkin bir dosya hazırladı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş iki ülkeyi de ekonomik olarak etkiledi. Batı dünyası savaş ile birlikte bir çok yaptırım uyguladı. Bu yaptırımların kripto para yönü ise çokça tartışıldı. Özellikle Rus devletine yakın olan oligarkların, kripto para yaptırımlarını delme olasılığı da Batılı ülkelerin çekincelerinden biri oldu. Ancak yaptırımların en çok etkilediği grup Rus halkı oldu. 

İlk hedef emlak: 10 kat artış

Varlıklı Rus vatandaşları ellerindeki zenginliği, Dubai ve İstanbul gibi kendi ülkeleriyle direkt uçuşa hala açık olan şehirlerde değerlendirmeye başladı. Reuters’in Türk ve Dubaili emlakçılar ile yaptığı röportaja göre; işgalin başlamasıyla birlikte emlak taleplerinde en az 10 kat artış yaşanmış. Bazı günlerde en az 8 daireyi sadece Ruslara sattıklarını belirttiler. Haberde İstanbul dışında en çok tercih edilen şehrin de Antalya olduğu belirtildi. 

“Kripto ile Ev Satın Alıyorlar”

Reuters’in haberine ayrıca kripto paraların da Ruslar tarafından ciddi şekilde kullanıldığı yazıldı. Dubai ve Türkiye’de banka hesabı açmanın zor olmadığı ancak Batı yaptırımlarından ötürü son dönemde yaşanan SWIFT yasaklarının para akışını engellediği belirtildi.

İstanbul’da birçok Rus vatandaşı yaptırımların transferleri karmaşık hale getirmesinden dolayı; kripto parayı fiat paraya çevirerek gayrimenkul aldıkları bilgisi verildi. Konuyla ilgili konuşan emlakçı Aleks Cihanoğlu şunları söyledi:

“Gördüğümüz işlemlerin çoğunu kripto paralardan yapıyorlar. Yaşanan zorluklarda, onlara yardımcı olan bir kanal olarak görüyorlar. Şu anda tam da bu piyasa için geçerli bir alan oldu”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish