Rusya Başsavcısı Igor Krasnov, katıldığı bir konferansta kamu çalışanlarının sahip oldukları kripto varlıklarını beyan etmek zorunda olduklarına dair açıklamada bulundu.

Rusya Federasyonu Başsavcılığı tarafından düzenlenen konferansa Avustralya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Hindistan, Çin ve Kazakistan gibi birçok ülkenin de katılımda bulundu. Yolsuzlukla mücadele kapsamında yapılan konferansta Başsavcı Igor Krasnov kamu çalışanlarının sahip oldukları kripto paraları beyan etmeleri gerektiği yönündeki açıklamaları gündeme oturdu. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Rusya’daki kamu çalışanları sahip oldukları tüm özel kripto varlıkları beyan etmeleri gerekiyor. Ancak 2018 yılında yapılan açıklamaya göre kripto paraya sahip kişilerin bu tarz bir yükümlülüğü yoktu. Fakat rüşvet ve yolsuzluk gibi yasa dışı faaliyetlerde kullanılabilen kripto para birimlerinin beyan edilmesi yoluna başvuruldu. 

Igor Krasnov,  yolsuzlukla mücadele kapsamında yolsuzluk davalarından 13,6 milyar rublenin ele geçirildiğini ve 2 milyar ruble değerindeki mallara el konulduğunu belirtti Bunların 440 milyon dolarının ise beyan edilmemiş ve kamu çalışanlarına ait kripto varlıklardan oluştuğu düşünülüyor. Toplantı yolsuzluğu önleme ve mücadele konuları kapsamında başsavcılara ileri düzeyde eğitim verilmesi ve eğitimlerin geliştirilmesi konusunda fikir birliğiyle bitirildi.

tr_TRTurkish