Rusya blok zincirlerinde yapılan işlemleri takip edebilmek için bir yazılım oluşturuyor. Sistem; Bitcoin, Ethereum ile birlikte gizlilik odaklı Monero ve Dash işlemlerini izleyecek.  Son dönemde kripto paralara karşı olan kararsız duruşuyla ön plana çıkan ülkelerden biri olan Rusya’da regülatörler devlet destekli bir kripto para takip yazılımı geliştirmek için çalışmalara hız verdi. Decrypt’ın Rus medya organı PBC’nin aktardığı bilgilere göre; Rusya Finansal Takip Hizmeti Rosfinmonitoring, ülkedeki Bitcoin işlemlerini izlemek için bir yapay zeka (AI) aracı önerisinde bulundu. Regülatörler, Bitcoin işlemlerindeki kullanıcı davranışlarını analiz eden proje için Moskova Üniversitesindeki Fizik Enstitüsüyle çalışmak start verdi. Projenin adı Şeffaf Blockchain.

Bitcoin ve Gizlilik Coin’leri İzlemeye Alınıyor

Sistemin Bitcoin, Ethereum, Dash, Monero ve Omni işlemlerini takip edecek. Regülatörler, yapay zeka kullanarak; internet ve dark web’de bulunan terör, öldürmek, kaçırmak gibi yasa dışı olayları andıran kelimeleri arayacak ve suç hareketini yakalayarak adresleri de kara listeye alacak. Projenin, Rosfinmonitoring’in, “Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin terörizmi, uyuşturucu ve insan kaçakçılığını ve siber suçları finanse etmek için yoğun bir şekilde kullanıldığını” belirtmesinden sonra gelmesi de dikkatleri çekti. Kurum konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı; “Kripto para sistemlerinin de içinde olduğu sanal varlıklar suçlular tarafından çeşitli yasa dışı organizasyonlarda kullanılıyorlar. Bunların içinde uyuşturucu kaçakçılığı, vergi kaçırma, siber suçlar, kapalı veritabanlarından bilgi çalıp satma, aşırılık yanlısı hareketlere finans sağlama gibi hareketler var.”

 Proje de Chainalysis’in Etkisi

Proje sadece Rusya’da yapıldı fakat Rusların ABD’nin kripto takip ve izleme firması Chainalysis’den etkilendikleri belirtiliyor.  Farklı olarak; Rus yazılım firması Croc IT2de dijital süreçler yöneticisi olan Viktor Smirnov, konuya yönelik uluslararası iş birliği çağrısında bulundu: “Tüm dünya kripto paralara karşı savaşta birleşmeli. Rosfinmonitoring bunu tek başına yapamaz.”

Leave a comment

tr_TRTurkish