Son dönemde birçok ülkede artan kripto para düzenlemelerini Rusya da getirmeyi planlıyor. Rus medyasından alınan bilgiye göre Rusya Hükümeti ve merkez bankasının kripto regülasyonlarına ilişkin yasa taslağı konusunda anlaşmaya varıldı.

Rusya’da yapılan haberlere göre, Rusya’daki yetkililer dijital varlıkları ve kripto paraları bir para birimi olarak tanımaya hazırlanıyor. Rus Gazetesi Kommersant bugün kripto paralara ilişkin bir haber yaptı. Ardından da haberi sosyal medya üzerinden paylaştı.

Twitter’da Kommersant’ın yaptığı paylaşıma göre; Hükümet ve Rusya Merkez Bankası, kripto para birimlerinin düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardı. Kripto paraların, dijital finans varlıklardan ziyade “analogue of currencies” olarak tanımlanması düşünülüyor. Rusya Merkez Bankası konu hakkında 18 Şubat’a kadar bir yasa tasarısı taslağı hazırlayacak.

Paylaşılan raporda; kripto para birimlerinin legal sektörlerde kullanılabileceği ve bu şekilde kullanımının bankacılık sistemi ya da lisanslı aracılar ile sağlanabileceği ifade ediliyor.

Rusya Merkez Bankası, 2022 Ocak ayında kripto paraların spekülatif ve finansal açıdan kötü olduğunu savunan bir rapor paylaşmıştı. Raporda kripto paralara genel olarak bir yasak getirilmesi hedefleniyordu. İki farklı raporda da Başkan Putin’in ülkede kripto para madenciliği endüstrisini düzenleme planlarını desteklediğini göstermekte.

Kommersant raporuna göre; 600.000 rublenin (yaklaşık 8.000$) üzerindeki kripto para işlemleri beyan edilecek. Kripto paraları yasa dışı ödeme aracı olarak kabul edenlere ise para cezası uygulanacak.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish