Rusya, kripto para ve dijital varlıkları düzenleyen yasa tasarısını değiştirdi.  Ülkede önceden milletvekilleri, tarafından hazırlanan yasa tasarısında kripto para ticaretinin yasa dışı haline getirecek ifadeler kullanılmış ve bu konu eleştirilerin odak noktası olmuştu.

Yeni Bir Yasa Tasarısı Hazırlanması Gündemde

Hazırlık aşamasında olan yeni yasa daha tarafsız. Kripto para biriminin bir ödeme aracı olarak kabul edilemez bir tür mülkiyet olduğunu göstermekte. Kripto mülkiyetiyle ilgili herhangi bir dava sadece davacıların kripto varlıklarını ve anlaşmalarını vergi amaçlı bildirmeleri durumunda mahkemeler tarafından değerlendirilebilir.  Bu, kripto para biriminin evrensel bir tanımının olmadığı Rus mahkemelerindeki tutarsız uygulamayı değiştirebilir.  Yeni yasa tasarısına göre dijital para birimi, bir ödeme yöntemi ya da yatırım aracı olarak kullanılabilen ve bundan sorumlu hiçbir merkezi tarafa sahip olmayan, “operatör veya bu tür sistemlerin nodeları hariç dijital veri kümesidir. Yasa tasarısı, Rusya’daki kripto ticaretinin ve akışının diğer yasalarla düzenlenmesi gerektiğini söylüyor. Tasarıyı gündeme getiren Anatoly Aksakkov, Rus haber ajansı RIA  Novosti’ye sonbaharda yapılacak bir sonraki parlemonto oturumunda daha ayrıntılı düzenlemelerin geçirilebileceğini söyledi.  Tasarı, Rus kanun koyma sürecinin en önemli aşaması olan ikinci safhaya geçti. Herhangi bir yasanın geçmesi için üç tur oturum yapılıyor. Fakat ikincisinden sonra, yasa tasarısının metni nihai olarak kabul ediliyor. Başlangıçta salt dijital menkul kıymetleri düzenlemeye adanmış olan belge sonunda sadece dijital para ve temel tanımından bahsediyor.

Tasarıda Neler Yer Alıyor?

Tasarının ana kısmı, ister dağıtılmış defter ister “başka bir sistemde” olsun bir şirketin dijital hisseleri gibi varlıklara yönelik düzenlemeleri ana hatlarıyla belirtiyor. Bu tarz varlıkların ihraççıları Rusya Merkez Bankası’na kayıt yaptırmalı ve finans konusunda deneyimli yöneticilere sahip olmalıdır. Böyle bir sistemin yayıncısı, sistemi merkezi bir biçimde kontrol etmeli ve bir mahkemenin karar vermesi durumunda defteri değiştirebilmelidir.  

Mikhail Uspensky, yasanın Ocak 2021’de yürürlüğe girmesi bekliyor. Rusya’daki kripto para birimi endüstrisi için çok fazla değişmeyecek. Uspensky “Açıkça yasaklanan tek şey, kriptoyu Rusya Bankası’nın ana önceliği olan mal ve hizmetler için ödeme olarak almaktır. Ancak Bitcoin için bir fincan kahve almak yine de egzotik bir şey” diyor. Uspensky, tasarının mevcut versiyonunda muhafazakar eğimli Rusya Bankası, diğer hükümet organları ve kripto topluluğu arasında bir uzlaşma olduğunu da sözlerine ekledi.

Leave a comment

tr_TRTurkish