Rus haber ajansı TASS’ın haberine göre; Rusya Merkez Bankası, kripto paraları yasaklamak yerine onları regüle edecek bir yasa çıkarmayı planlıyor.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vladimir Chistyukhin’in gazetecilere açıklama yaptı. Kripto paraların dolaşımına ilişkin bazı kurallar getirmeyi planladıklarını söyledi. Gazeteciler, Başkan Yardımcısı Vladimir Chistyukhin ’e vatandaşların banka hesaplarından kripto para borsalarına yapılan transferlerin yasaklanmasını destekleyip desteklemediği ilişkin sorusuna şu şekilde yanıtladı; “Mevzuatta değişiklik yaparak sorunu çözeceğimizi düşünüyorum. Kripto paraların dolaşımının nasıl olabileceğine dair daha doğru bir tanım getirilecek.”

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vladimir Chistyukhin, Rus vatandaşları ve işletmelerin yerel altyapı veya aracılar yoluyla kripto para alma ve saklama hakkına sahip olduklarını ifade etti.

Öte yandan banka, yakında kripto paralar ile ilgili bir rapor da yayımlayacak. Chistyukhin, “Bu rapor, Rus finans piyasasında kripto paranın yeriyle ilgili yaklaşımlarımızı içerecek. Bir ipucu vermem gerekirse, Rus finans piyasasında kripto paraya yer görmüyoruz.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Londra merkezli Reuters, Rusya Merkez Bankası’nın mali istikrara engel olduğu gerekçesiyle kripto paraların ülkede yasaklayacağı hakkında hakkında bir haber yapmıştı. Buna göre bankanın konu hakkında piyasa katılımcıları ve uzmanlarla görüştüğü öne sürülmüştü. Merkez bankası başkanı Nabiullina ise “Kripto paralara şüpheyle bakıyoruz. Genellikle yasa dışı işlemler için kullanıyorlar. Bu tür varlıklara yapılan yatırımları hoş karşılayamayız.” şeklinde açıklama yapmıştı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish