Dünyadaki enflasyon oranlarını gittikçe arttığı için Bitcoin ve kripto paralara olan ilgi ciddi şekilde arttı. Devletler de insanlar üzerinde kontrolü kaybetme korkusuyla kripto paraları engellemeye içerisine girdi.

Kriptoparaları yasaklama hamlesinde bulunan ülkelerden biri de  Rusya oldu. Rusya Merkez Bankası, kriptoparaları ülkede yasaklama hedefinde olduğunu ve çeşitli piyasa uzmanları ile görüşmelere başladıklarını belirtti.

Son dönemde birçok ülke kriptoparalara karşı ciddi oranda yasaklamalar getirdi. Şimdi ise Rusya cephesinden ciddi bir iddia ortaya çıktı. Reuters’in ismini açıklamadığı haber kaynağına göre Rusya Merkez Bankası, mali istikrara engel olduğu gerekçesiyle; kripto paraların ülkede yasaklanması için adım atmayı düşünüyor. Konuyla ilgili piyasa katılımcıları ve uzmanlar bu konuyla ilgili görüşmelerde bulunmakta.

Reuters’in ismini paylaşmadığı haber kaynağına göre; ülkede kriptopara işlemlerinin artış göstermesi merkez bankası yetkililerini endişelendiriyor. Terörizmin finansmanı ve para aklama konularında endişeli olan Rus devlet yetkililerinin uzmanlarla görüşme yaptığı belirtiliyor.

Bir kanun tasarısı hazırlanır ve meclisten geçerse; ülkede kriptopara yatırımları yasaklanacak. Fakat kanundan önce alınmış kripto paralara el konulamayacaktır.

Rusya 2020 yılında kriptopara işlemlerine yasal statü getirmişti. Ancak Türkiye’de olduğu gibi Rusya’da da kripto paralar ödemelerde kullanılamıyor. Reuters’in bir başka haber kaynağı ise merkez bankasının şu anda hükümete tavsiye niteliğinde bir rapor hazırladığını aktardı. Fakat Reuters hiçbir şekilde raporla ilgili detay vermedi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish