Kripto Para konusu Rusya’da uzun süredir tartışma konusuydu. Merkez bankası ile maliye bakanlığını birbirine düşüren bu konuda önemli bir adım atıldı. Maliye bakanlığı hükümete, kripto paralarla  ilgili regülasyon yasa tasarısını sundu. Dijital varlıklar tasarıyla birlikte yalnızca yatırım aracı olarak kullanılabilecek.

Rusya’da kripto paralar merkez bankası tarafından yasaklanmak isteniyordu. Ancak devlet başkanı Putin ve eski devlet başkanı Medvedev gibi politikacılar bu duruma karşı çıkıyordu. Maliye bakanlığı bu soruna bir çözüm bularak, regülasyon paketini hükümete gönderdi.

Rusya’nın resmi haber ajansı Tass’tan alınan bilgiye göre; maliye bakanlığının hükümete gönderdiği yasa taslağında kripto paralar, yatırım aracı olarak kabul ediliyor. Tasarıda kripto paraların Rusya sınırları içerisinde ödemelerde kullanılamayacağı da belirtilmekte. Rusya’da şu anda kripto paralarla ödeme yapmak yasak.

Maliye bakanlığının yaptığı açıklamada şu ifadeler yer almaktadır;

“Rusya Maliye Bakanlığı, kripto paraların regüle edilmesine ilişkin yasa tasarısını 18 Şubat 2022 tarihi itibariyle Rusya Federasyonu hükümetine sunmuştur.”

Tasarıda dijital paraların ülke içindeki sirkülasyonunda sorumlu olan borsalar için de bir kayıt sistemi oluşturulacağı da yer alıyor. Borsa müşterileri de yaptıkları kripto para yatırımlarının fazlalığı ve azlığına göre gruplara ayrılacak.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish