Rusya Federasyonu enerji şefi Pavel Zavalny;  ülkenin petrol ve doğalgaz satın alımlarında bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i kabul etmeyi düşündüğünü açıkladı. Ancak bu yalnızca Türkiye ve Çin gibi dost ülkeler tarafından kullanılan bir ödeme yöntemi olarak geçerli olacak.

Rusya Petrol ve Gaz Satmak için Türk Lirası da Kullanabilir

Zavalny, dost ülkelerin Çin yuanı, Türk lirası ve hatta Bitcoin kullanarak petrol ve gaz satın alabileceklerini ifade etti;

“Bunlar Rus petrol ve gazı için kabul edilen yeni ödeme araçları olacaktır.”

Zavalny’nin açıklamaları; Çin ve Türkiye’den temsilcilerle Rus petrol ve gaz ürünlerini satın almak için kabul edilen ödeme araçlarında değişikliği tartıştıkları bir toplantıda konuşuldu.

Zavalny, dost olmayan ülkelerin ise petrol için ruble veya altın ödeyeceğini de sözlerine ekledi. Bu hamleye, Rusya’ya yaptırım uygulayan AB ülkeleri karşı çıktı. 

Rusya’nın mevcut petrol sözleşmelerinin şartlarını, ülkelerin ruble kullanarak ödeme yapmasını gerektirecek şekilde değiştirip değiştiremeyeceği hala belirsiz. Bu ülkeler Rus petrolünü ABD Doları veya Euro kullanarak ödüyor.

Rusya’da Kripto Para Kullanımı

Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmak için kripto kullanma olasılığı yoğun bir şekilde tartışıldı. Rus oligarkları ve çeşitli finans kurumları ise yaptırımların hedefi oldu. Kripto topluluğu, Blockchain teknolojisinin işlemleri izlenebilir hale getirdiğini ve varlıkları aklamanın veya gizlemenin en iyi yolu olarak nakit bıraktığını belirtti.

Son haberlere göre; Rusya’daki kripto ticaret hacimlerinin oldukça düşük. Rusya’dan gelen kripto ticaret hacimleri Şubat ayının başından daha düşük. Kripto ticaret hacimleri savaştan birkaç gün önce zirve yapmıştı ancak o zamandan beri soğudu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish