Şubat ayında Avrupa Komisyonu birkaç Rus bankasını SWIFT sınır ötesi ödeme ağından çıkaracağını duyurmuştu. Avrupa Komisyonu’ndan yeni gelen açıklamada ise Ukrayna Rusya savaşında kripto paralar ile Rusya’ya yapılan yardımları engellemek için yeni bir yaptırım geleceği belirtildi.

Avrupa Komisyonu, dün bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre Rusya uygulanan yaptırımlardan kaçmak için Belarus devletinden faydalanabilir. Avrupa Komisyonu, bu durumun önüne geçmek için yeni yaptırımlar getirmeyi düşünüyor.

Avrupa Komisyonu açıklamasında; kripto paraların, devredilebilen mülk kapsamına girmesinden dolayı, kripto paraları kullanarak sağlanan kredilerin önüne geçmek istediğini belirtti. Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu Ekonomi ve Parasal İşler Komitesi de 14 Mart 2022 tarihinde AB’deki kripto paralar için yeni bir düzenleme getirmek için oylamaya gitmeyi planlıyor.

Singapur Rusya’ya Yaptırım Uygulayan İlk Güneydoğu Asya Ülkesi

Singapur, ilk kez Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin onayı olmadan başka bir ülkeye yaptırım uyguladı. Singapur, Rusya’nın Ukrayna’ı işgali etmesi nedeniyle Rusya’ya karşı bunu yapmaya hazırlandığını bildirdi. Singapur, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını şiddetle kınayarak şu ifadeleri kullandı;

“Singapur gibi küçük bir devlet için alınan bu aksiyonlar teorik bir ilke değildir. Daha çok bu tehlikeye karşı önlem almak veya karşı çıkmaktır.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish