En büyük sabit coin USDT’nin değeri sabah saatleri itibariyle 0.96 doların da altına düştü.

Terra UST’de gelen tarihi çöküş Bitcoin’de de sert düşüş hareketleri olmasına sebep olurken sabit coin’ler ise bir kez daha tartışma konusu oldu. Terraform Labs, UST’nin yeniden ABD dolarına dengelenmesi için yatırımcı desteği ararken bir başka algoritmik sabit coin olan USDN’de de sert düşüş meydana geldi.

USDT Korkusu…

Algoritmik sabit coin’lerin tartışma konusu olduğu bu ortamda, piyasayı USDT korkusu sardı. Yıllardır açık ara şekilde en büyük sabit coin olan USDT, sabah saatlerinde 0.96 doların da altına indi. Binance’de de kullanıcılar USDC, TUSD ve BUSD gibi diğer sabit coin’lere geçmeye başladılar ancak bu durum şu an için panik seviyesinde yaşanmıyor.

Balinanın 520 Milyon USDT Satışı

Çarşamba gününü Perşembe’ye bağlayan gece yapılan satış işlemi dikkatleri üzerinde topladı. Tarihe geçecek olan satışta bir balina 520 milyon USDT sattı ve karşılığında sadece 130 milyon USDC aldı. Balina bu işlem için adeta %400’lük bir prim ödedi. Balinanın, böyle bir satışı neden yaptığı konusunda ise bir bilgi yok.

Tether CTO’su Ardoino’dan Açıklama Geldi

Şirkete bağlı olan Bitfinex borsası ve Tether şirketlerinin CTO’su Paolo Ardoino da yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Ardoino Twitter hesabından yaptığı açıklamada tether.to adresinden 1 USDT karşılığında 1 ABD doları verilmesine devam edildiğini ve şirketin son 24 saatte 300 milyon dolarlık ödeme yaptığını ifade etti. Ardoino bu tweet’iyle adeta Tether’de herhangi bir panik durumunun olmadığının da mesajını vermiş oldu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish