İngiltere regülatörleri tarafından bu ay içerisinde kripto paralar ve sabitkoin hakkında düzenlemelerin yer aldığı bir belge yayınlandı.

Birleşik Krallık düzenleyici kurumu tarafından hazırlanan belgede, kripto paralara ilişkin düzenlemeler hakkında detaylı bir açıklama yapıldı. Koronavirüs sebebiyle finansal inovasyonların önemli ölçüde hızlandığı bu dönemde kripto paraların artık çok daha fazla önem kazandığı ve gelecekte çok daha önemli olacağı açıklandı. Özellikle itibari paraya sabitlenen kripto paraların ödemelerde ciddi bir önem kazanacağı, özellikle de yurtdışı ödemelerinde sabitkoinlerin kullanılabileceği vurgulanıyor.

HM Treasury

Kripto paraların kullanım yöntemleri sayesinde  geleneksel ödeme yöntemlerinden çok daha kullanışlı olduğu ancak risk barındırdığı açıklandı. Kripto para işletmeleri, teknoloji firmaları ve geleneksel finans kurumlarından 21 Mart 2021 tarihine kadar tavsiye bekleniliyor. Birleşik Krallık finansal inovasyon üzerinde kripto para birimlerinin nasıl faydalanacaklarını araştırırken risklerin de önüne geçmek için ciddi düzenlemeler hazırladıklarını açıkladı. Bu belgeyle düzenlenmiş ve düzenlenmemiş şeklinde dijital varlıkları ikiye ayırmış bulunuyorlar. Düzenlenmemiş varlıklara borsalarda işlem gören kripto para birimlerinden Bitcoin, Ethereum ve XRP örnek olarak gösterilmiştir.

Verilere göre Birleşik Krallık vatandaşlarının %27’sinin sabitkoin sahibi ya da daha önce kullanmış. Kripto para sahiplerinin %89’u ise düzenleyici kurumlara ihtiyaç olduğunu belirtmiş.

tr_TRTurkish