2020 senesinde ortaya çıkan korona virüs salgını nedeniyle ekonomide büyük bir durgunluk yaşandı ve bu durumun yarattığı belirsizlik kripto para piyasası ve geleneksel para piyasalarında değişiklikler olmasına neden oldu.  Mevcut ekonomik durumdan kaynaklı sabitkoinlerin bir adım öne çıktığını söyleyebiliriz. Veriler, bu token’larda tutulan sermaye miktarının son altı ay içerisinde iki katına  çıktığını ve yatırımcıların farklı sabitkoinlere aylık ortalama 1 milyar dolar yatırdığını ifade ediyor. Ayrıca bazı analistlere göre sabitkoinlerin bu pozitif gelişimi kripto paralardaki sonraki boğa koşusunun nedeni olabilir.

Sabitkoinler ve Bitcoin

Bitcoin’in son zamanlarda volatilitesinin düşük bir seyirde olması lider kripto para biriminin on-chain işlem hacmininde düşüş yaşamasına neden oldu. Haziran ayı içerisinde sabitkoin işlem hacmi, Bitcoin işlem hacmini aşarak önemli bir adım atmış oldu. Kripto veri toplayıcısı Unfolded konuyla ilgili paylaştığı bir Twitter gönderisiyle, “Haziran 2020’de, sabitkoinler kullanılarak aktarılan değer miktarı ilk kez BTC kullanılarak aktarılan değer miktarını gölgede bıraktı.” ifadelerini kullandı. Diğer bir taraftan Unfolded’ın açıklamalarına göre, sabitkoin arzı da 12 milyon seviyesine ulaşarak yıl başından itibaren 2 kat artış sergilemiş oldu. Bu durumda asıl dikkat çeken nokta ise; sabitkoin arzının 6 milyara ulaşmasının 5 yıl, 12 milyara ulaşmasının ise yalnızca 4 ay olması.

Fiyat Katalizörü

Analistler açısından bu durum kripto para benimsenmesinin artmasını sağlayarak bir fiyat katalizörü olabilir. Fiyatların artışa geçmesinin sonrasında yatırımcıların ellerinde bulunan sabitkoinleri yeniden BTC’ye dönüştürecekleri söyleniyor. Ayrıca yapılan açıklamalardan anlaşılan şu ki sabitkoin miktarının gelecek günlerde artma olasılığı bulunuyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish