MEME token şakası, düzenlenen airdrop sayesinde birçok kişinin cebini de güldürdü.

Joseph Lubin tarafından kurulan bir blockchain yazılım teknoloji şirketi olan ConsenSys yöneticilerinden Jordan Lyall, DeFi çılgınlığı altında gelişen projelere gönderme yapabilmek  için MEME token projesini geliştirdi. “MEME token “daha fazla kazandırma” sloganıyla piyasaya çıkmasına rağmen %900’den fazla kazanç elde etti. Ayrıca Lyall, Degenerator adlı özel bir araç geliştirerek MEME token’ın adeta uçuşa geçtiğini söylendi.

Degenerator isimli geliştirilen özel araç sosyal medyada yoğun ilgi görünce Uniswap borsasında MEME adında yeni bir token oluşturuldu. ERC-20 standardıyla hazırlanan bu token’dan 28 bin adet üretildi. Ardından token için özel bir airdrop düzenlendi. MEME token tümüyle oluşturulduktan sonra airdrop ile dağıtıldı ve ticaretin%72’den fazlası Uniswap’te gerçekleşti. Telegram aracılığıyla insanlara ulaştırılan bu airdrop ile herkese 250’şer tane MEME token dağıtıldı. Ayrıca bu tokenları almak da oldukça kolaydı. Kullanıcıların sadece Telegram üzerinden gönderilmiş linki açıp basit bir Google formu doldurmaları gerekiyordu.

Yoğun İlgi Piyasayı Hareketlendirdi

MEME token ilk dağıtılmaya başladığında 20 dolar gibi bir fiyata sahipti. Fakat tokenın fiyatı ilerleyen haftalarda yükseldikçe yükseldi. Dev kripto para borsası Poloniex MEME tokenı borsaya ekleyeceğini açıkladıktan sonra ise fiyat adeta uçuşa geçti. Dağılmaya başladığında 20 dolar değerinde olan MEME token yoğun ilgi nedeniyle yükselişe geçti.

MEME kullanıcıları, Uniswap, Balancer, 1inch, Hoo, Mooniswap gibi borsalarda işlem yapabiliyorlardı. Poloniex borsası da eklenince MEME token’a olan ilgi artmaya başladı ve şaka amacıyla üretilen token bu ilgi doğrultusunda 1900 dolar civarına ulaştı. Böylece airdrop aracılığıyla ulaşan herkese yarım milyon dolardan fazla kâr sağladı.

Şu anda yaklaşık olarak 2 bin dolar civarında işlem görse de her airdrop aracılığıyla MEME token alan kullanıcılar uzun süre saklamayıp sattıkları için çok fazla kâr etmediler. MEME token’ı hemen sattığını Twitter üzerinden açıklayan EthHub kurucularından Anthony Sassano’dur. MEME tokenları süre tutmak yerine hemen satmayı tercih eden yüzlerce isimden biridir.

Leave a comment

tr_TRTurkish