Finans hizmet şirketi olan SBI Group, 7 farklı kripto para birimini içeren fon oluşturuyor. Fon içerisinde; Bitcoin, Ethereum, XRP, Litecoin, Bitcoin Cash, Chainlink ve Polkadot’dan oluşuyor.

3 ay öncesinde SBI Group bir kripto fonu oluşturacaklarını duyurmuştu. Eylül ayının sonunda fonun başlatılacağı söylense de söz konusu fon resmi olarak 17 Aralık’ta yayınlandı. SBI merak edenler için fonun detaylı bir özetini hazırladı.

Basın açıklamasında, fonun “Genel yatırımcılar için Japonya’nın ilk dijital para birimi fonu olduğunu” ve “insanların kripto varlıkların doğasını ve kriptoya bağlı riskleri tamamen anlaması gerektiğini” söyledi.

SBI Alternative Found çatısının altındaki fona başvuru süreci 17 Aralık ve 31 Ocak arasında gerçekleşecek. Yapılan açıklamada göre fonda varlıkların ilerleyen duruma göre yeniden düzenlenebileceği açıklandı. Fakat şu an için her birinden %20 veya altında bir miktar bulunacağı belirtildi. Fon sözleşmesi isa 1 Şubat 2022’den 31 Aralık 2022’e kadar geçerli olacak.

Daha önce SBI Group, kripto sektöründe Ripple ile ortaklık kurmuştur. İngiliz merkezli kripto hizmetleri firması B2c2‘yi satın almak; Asya ve Avrupa da hizmet sunmak için de 2019’da Boerse Stuttgard ile ortaklık kurma girişiminde bulunmuştu. Ancak Japonya’nın kriptoya karşı izlediği sıkı tutum SBI’ın girişimlerini ciddi anlamda yavaşlattı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish