ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Senatör Elizabeth Warren’a yanıt verdi. SEC olarak kripto para sektörünü regüle edebilmek için daha çok yetkiye ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Gary Gensler’in, Senatör Elizabeth Warren’ın kendisine kripto paralar hakkında gönderdiği mektubu yanıtladı. Ve söz konusu açıklamayı çarşamba günü paylaştı.

Gary Gensler mektubunda, Aspen Security Forum’da yaptığı açıklamalara benzer ifadeler kullandı. Kripto para yatırımcılarını koruyabilmek için daha çok kaynağa ihtiyaç duydukları söyledi. Kripto para işlemlerini, ürünlerini ve platformlarını gözetleyebilmek için de daha çok yetkiye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

İşlem platformları, menkul kıymet olarak sayılabilecek varlıkları listelemiş durumda. Öte yandan Gensler, bunlara ek olarak hisse tokenların ve menkul kıymete dayanan stablecoinlerini SEC’nin yetki alanına girdiğini söyledi. Ayrıca mevcut yetkilerini olabildiği kadar kullanacaklarını ekledi.

Gensler, hükümetl ile diğer düzenleyici kurumların iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti. Mevzuat konusunda önceliğin kripto işlemlerine, lendinge ve DeFi platformlarına verilmesi gerektiğini belirtti.

113 milyar dolarlık stabilkoin pazarındaki suç gelirlerinin aklanması, vergi uyumluluğu gibi açılardan riskler barındırdığını söyledi. Kripto yatırımcılarının yeteri kadar korunmadığı da vurgulayan Gensler, kripto para piyasasını Vahşi Batı’ya benzetti. Senatör Warren ise henüz SEC Başkanı’nın yanıtı hakkında açıklamada bulunmadı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish