ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler; Bloomberg’e verdiği röportajda kripto paralara karşı nötr olduğunu ancak yatırımcıların korunması konusunda nötr olmadığını söyledi.

SEC başkanı Gary Gensler verdiği röportajda özellikle 1.6 trilyon dolarlık bir pazar haline gelmiş kripto paralar ve regülasyonları hakkında konuştu.

Üç yılını kripto paralarla ilgili ders vererek geçirdiğini söyleyen Gensler; “Eğer biri spekülasyonda bulunmak istiyorsa, bu onun kendi bileceği iştir. Ama bizim millet olarak bu yatırımcıları dolandırıcılıklara karşı korumak gibi bir görevimiz var.” dedi.

Mayıs başında SEC Başkanı olarak Kongre’deki ilk oturumuna katılan Gensler; “Şu anda kripto para borsalarını denetleyen bir piyasa regülatörü yok. Bu sebeple yatırımcıları dolandırıcılığa veya manipülasyona karşı koruyan bir şey de yok.” dedi. Kongre’yi bu yönde harekete geçmeye çağırdı.

Gensler röportajda kripto paraları regüle etmenin önemini şu sözlerle vurguladı; “Bir teknolojinin daha çok benimsenebilmesi için önce bazı şeylerin, hedeflenen kamu politikalarına dahil edilmesi lazım.” 

SEC Başkanı, kripto paraların ne zaman regüle edileceğine dair herhangi bir zaman dilimi paylaşmadı.

Şu anda SEC’nin kripto para gündeminde yer alan yedi ana maddeyi ilk dijital para arzları (ICO), işlem platformları, lending platformları, merkezsiz finans, stablecoinler, custody işlemleri, borsa yatırım fonları ve daha farklı fonlar olarak sıraladı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish