ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’in bu kez hedefinde merkezi kripto para borsaları yer aldı. Borsaların, token saklama hizmetleri ile ilgili konuşan Gensler, “Geçen sene 14 milyar dolarlık varlık merkezi kripto borsalarından çalındı. Ekibimden borsaların regüle edilmesi ve saklanan varlıkların borsalardan ayrı tutulup tutulamayacağını araştırmalarını istedim” dedi.

Gary Gensler, kripto paralar hakkında yine regülasyon istedi. Pensilvanya Üniversitesi’nde hukuk fakültesinde bir konuşma yapan Gensler, stabil coin’ler ve merkezi borsaları hedef aldı.

“14 milyar dolardan fazla varlık çalındı”

Merkezi borsalardan geçen sene çalınan kripto paraların toplam değerinin 14 milyar dolar olduğunu belirten Gensler şu ifadeleri kullandı; 

“Geleneksel borsaların aksine, şu anda vâr olan merkezi kripto para borsaları genelde müşterilerinin varlıklarını kendileri saklıyorlar. Sadece geçen sene 14 milyar dolardan fazla varlık çalındı. Ekibimden bu tür platformların nasıl kayıtlı ve regüle duruma getirilebileceği konusunda araştırma yapmalarını istedim. Bu sayede müşterilerin varlıklarını koruma altına alabileceğiz. Hatta ekibimden, varlık saklamanın borsadan ayrı tutulmasının uygun olup olmayacağını da araştırmasını istedim”

“Sabit Coin’lere de Regülasyon Gerekli”

ABD’de uzun zamandır tartışılan sabit coin konusuna da değinen Gensler; bu alanda da ciddi problemlerin olduğunu söyleyerek şunları ifade etti;

“En büyük iki sabit coin olan USDT ve USDC’de özellikle perakende yatırımcının varlıklarını direkt olarak paraya çevirme hakkı yok. Regülasyonların gelmesiyle düzelebilecek olan önemli çıkar çatışmaları ve piyasa bütünlüğü açısından cevabı olmayan sorular var”

Gensler, ABD başkanı Joe Biden’ın imzaladığı kripto para kararnamesiyle ilgili yorumlarında ise soğuk ve yasa dışı aktiviteye vurgu yapan bir değerlendirmede bulunmuştu. Birçok sektör oyuncusunun olumlu görüşleri bulunurken, Gensler’ın soğuk ve kısa yorumu da dikkat çekmişti.

SEC başkanı Eylül ayındaki bir konuşmasında da kripto para piyasalarının ve borsaların regüle edilmemesinin sonuçlarının iyi olmayacağını söylemişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish