Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) Cumhuriyetçi komisyon üyesi olan Brian Quintenz; SEC’nin emtialar üzerinde fazla bir gücü olmadığını tweet atarak belirtti ayrıca kurumu eleştirdi.

Quintenz’in Tarım Komisyonu’nun resmi Twitter hesabı tarafından RT etmesi ve eski CFTC başkanının da benzer bir tepki göstermesi dikkat çekti. CFTC’nin Cumhuriyetçi üyesi Brian Quintenz’den tepki geldi. Quintenz attığı tweet’te, SEC’nin kripto varlıklar dahil olmak üzere emtialar ve onların işlem platformları üzerinde hiçbir yargı yetkisi olmadığını şu sözlerle belirtti; “Burada herkesin net olması lazım. SEC’nin emtialar ve onların işlem platformları üzerinde hiçbir otoritesi yok. Bu emtiaların buğday, altın, petrol ya da kripto varlıklar olması bu gerçeği değiştirmez.”

SEC başkanı Gary Gensler; kısa süre önce hisse senedi token’larının ve menkul kıymetler tarafından desteklenen sabit koin’lerin; menkul kıymet sayılmaları gerektiğini ve bunların federal kanunlara tâbi olması gerektiği vurgulamıştı.

ABD Temsilciler Meclisi Tarım Komisyonu, resmi Twitter hesabı söz konusu tweet’i retweet etmesi dikkat çekti. yapılan yorumlarda kripto paraların SEC’den daha büyük olduğuna dair şu tweet atıldı; “Brian Quintenz doğru söylüyor. Kripto paralar SEC’den daha büyük. Kongre’nin, yatırımcıları ve aynı zamanda dijital ekonominin inovasyonunu koruması için kuralları yazmaya başlaması gerekiyor.”

CFTC’nin eski başkanı Chris Giancarlo da benzer kendi hesabından benzer bir yorumda bulundu. 

“Bitcoin ve kripto paraları regüle etme konusunda tecrübesi olan tek kurumum CFTC’dir. Bu kurum SEC değildir. Eğer Biden yönetimi kripto para regülasyonları konusunda ciddiyse, mutlaka yeni bir CFTC başkanı seçmelidir.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish