Dünyanın en büyük kripto para işlem platformlarından Binance’e kara para ve vergi suçu iddiasıyla soruşturma açıldı.

Wall Street Journal’ın yayınladığı rapora göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC),kripto para devinin ABD merkezli kolu Binance U.S hakkında soruşturma başlattı. SEC, Binance’in ABD kolu ve Binance kurucusu Changpeng Zhao’nun şirketleri arasındaki ilişkiyi inceliyor. Merit Peak Ltd ve Sigma Chain AG Binance Zhao ile bağlantılı şirketler olup; soruşturmanın merkezinde yer almakta. 

Sigma Chain AG ve Merit Peak Ltd. isimli iki şirket, Binance.US platformunda piyasa yapıcı olarak kripto para alım satımı yapıyor. Menkul Kıymetler gözlemcisi bu iki yan kuruluş arasında nasıl bir bağlantı olduğunu belirlemeye çalışıyor. 

Wall Street Journal’ın haberine göre SEC, Zhaou’nun şirketlerinin piyasa yapıcılar olarak Binance US üzerinden kripto alım-satımı mı yaptıklarını, yoksa sürekli olarak alım ve satım yaparak fiyat oynaklığının azaltılmasına yardım mı ettiklerini inceliyor.

Wall Street Journal, duruma ilişkin ana endişesinin, iki şirketin Binance borsasından hız ve erişim anlamında ayrıcalıklı muamele görüp görmediği olduğunu belirtti.

Binance sözcüsü konuya dair yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Hem geleneksel finans sektöründe hem de kripto para sektöründe piyasa yapıcı aktiviteler standarttır. Aynı Citadel Securites’de olduğu gibi. Ya da FTX için piyasa yapıcı rolündeki Alamada Research gibi. Bilindiği üzere bu şirket, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’e aittir. Bu şirketler likidite sağlayarak son kullanıcıların sağlıklı, canlı ve verimli bir piyasaya erişmesini sağlıyor.”

Binance U.S Eylül 2019’da piyasaya sürüldü. 2020’de ise SEC tarafından mahkemeye çağrılmıştı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish