Çinli kripto para ve Bitcoin madenciliği ekipmanı üreticisi Canaan; bugün yaptığı açıklamasına göre; Pekin yönetimi ile olan ilişkileri nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) incelemesi altına girdi.

Şirket açıklamasına göre; SEC’in incelemesi altına girme nedeni 2021 yılı yıllık raporu için ABD Halka Açık Şirket Muhasebe Gözetim Kurulu’nun (PCAOB) tam olarak denetleme yapamadığı denetçi kullanmasını. Söz konusu denetçi KPMG Huazhen LLP şirketi idi.

2021’de tamamlanan Holding Yabancı Şirketler Sorumluluğu Yasası (HFCAA), yabancı hükümetler tarafından kontrol edilen şirketlerin ABD kamu piyasalarından çıkarılmasını amaçlamaktaydı.

Canaan’ın 25 Mayıs tarihine kadar SEC’e; “yabancı bir hükümet tarafından sahip olunmadığını ya da kontrol edilmediğini” kanıtlaması için belge göndermesi gerekmekte. Kripto para madenciliği ekipmanı üreticisinin üç yıl art arda bu şekilde belirlenmesi durumunda ABD piyasalarından çıkarılma riski bulunuyor.

Canaan Perşembe günkü açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Şirket, hem Çin’de hem de ABD’de geçerli yasa ve düzenlemelere uymaya devam edecek ve Nasdaq’taki liste durumunu korumak için çaba gösterecek.”

Canaan böylece elektrikli araç üreticileri XPeng ve Nio, e-ticaret devleri JD.com ve Trip.com ve Çin’in COVID-19 aşı üreticilerinden biri olan Sinovac Biotech’in de dahil olduğu diğer şirketler ile birlikte SEC’in incelemesi altına giren 70 kuruluştan biri oldu.

SEC kısa bir süre önce de Valkyrie’nin Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’sini onaylamıştı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish