Bloomberg’in haberine göre SEC, ilk ABD Bitcoin vadeli işlem ETF’sinin ticarete izin vermeye hazırlanıyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ABD Bitcoin vadeli işlem borsasında işlem gören ilk fonun bir anda işlem görmeye başlamasına izin vermeye hazır.

Regülatörün daha önce reddettiği Bitcoin ETF başvurularının aksine; ProShares ve Invesco Ltd. tarafından sunulan teklifler vadeli işlem sözleşmelerine dayanmaktadır.

SEC geçmişte kripto alanının yatırımcı tehlikeleriyle boğuştuğunu ifade etti. Fiyatların manipüle edilebileceği ve likiditenin yetersiz olabileceği ve Bitcoin’in sert fiyat dalgalanmalarının bireysel yatırımcılar için çok fazla olabileceği endişesini dile getirildi.

Bitcoin’in son üç yıllık getirisi %74’lük kayıp, ardından %95 ve %305’lik kazanç oldu. Öte yandan SEC, fonların kripto para birimlerine veya ilgili ürünlere yeterince değer vermek için gerekli bilgilere sahip olup olmayacağını sorguladı.

Vadeli işlem destekli dört Bitcoin ETF’si bu ay ABD borsalarında işlem görmeye başlayabilir. Ayrıca VanEck ve Valkyrie’nin başvuruları için son tarihler de yaklaşıyor. Öte yandan Kanada’da ve Avrupa’da düzinelerce kripto para borsası ürünü piyasaya sürüldü. Valkyrie de bu konu da yorum yapmayı reddetti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish